POLONYALI CHUNMOO GÖRÜCÜYE ÇIKTI
Savunma Sanayii

POLONYALI CHUNMOO GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Silahlı kuvvetlerini modernize etmek ve geliştirmek isteyen Polonya yeni çok namlulu roketatar sisteminin tanıtımını yaptı.

2032 yılına kadar son teknoloji ürünü, güçlü askeri teçhizata, iyi eğitimli birliklere ve test edilmiş ve doğrulanmış prosedürlere sahip olmayı hedefleyen Polonya Silahlı Kuvvetleri bu hedeflerine yönelik çalışmalarına devam ediyor.

Polonya Milli Savunma Bakanlığı resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada ilk K239 Chunmoo Çok Namlulu Roketatar Sisteminin Hanwha Aerospace tarafından 2023 yılının Ağustos ayında ülkeye teslim edileceğini duyurdu.

Eş zamanlı olarak Polonya Savunma Bakanlığı, Polonya savunma sanayii tarafından (Polonya Silahlanma Grubu’nun bir yan kuruluşu olan Jelcz şirketi tarafından) üretilen Jelcz P882.57 şasisi ile entegre edilmiş K239 Chunmoo roketatarının ilk fotoğraflarını yayınladı.

2022 yılının Kasım ayında Güney Kore’li savunma sanayi şirketi Hanwa Aerospace ve Polonya savunma bakanlığı arasında imzalanan anlaşmaya göre 80 km ve 290 km menzile sahip mühimmatlarda dahil olmak üzere Polonya’ya 218 adet K239 Chunmoo fırlatıcı teslim edilecek. İlk anlaşmaya göre 288 olarak belirtilen platform sayısı daha sonrasında bilinmeyen bir sebeple 218’e düşürüldü. Polonya’da üretilen Jelcz P882.57 şasisi ile entegre edilmiş K239 Chunmoo roketatarının atış kontrol sisteminin ise WB Electronics (WB Group) tarafından üretilen Otomatik Atış Kontrol Sistemi TOPAZ olacağı belirtildi. Sipariş edilen 218 adet Chunmoo’nun 2027 yılına kadar Polonya Silahlı Kuvvetlerine teslim edilmesi bekleniyor.

K239 Chunmoo, 130mm/227mm/239mm kalibreli farklı roket türlerini tutabilen iki füze konteynırı taşıyan bir roketatar ile donatılmış. Her bir füze konteynırı yaklaşık 30 km menzilli 20 adet 130 mm K33 güdümsüz roket, 45 km menzilli altı adet 227 mm güdümsüz roket, 200 km’yi aşan menzilli iki adet 400 mm güdümlü roket, 80 km menzilli altı adet  4 metre uzunluğunda 239 mm güdümlü roket veya yaklaşık 290 km menzilli bir adet 600 mm balistik füze taşıyabilir.

239mm roketler GPS ve INS ile yönlendirilebilir. Darbeli tapa kullanılan mühimmat hedefe çarptığında savaş başlığı patladığı için mühimmat personele karşı kullanılabilir, gecikmeli tapa kullanan mühimmatta ise savaş başlığı bir gecikmeden sonra patlar ve sığınakları yok etmek için kullanılır.

K239 Chunmoo aynı anda iki farklı tipte roket kapsülü ile yüklenebilir ve modüler konteynırlar ile beş ila on dakika içinde yeniden yüklenebilir. Yer değiştirme süresi beş dakikadan azdır. Her bir K239 MLRS fırlatma aracına aynı kamyon şasisini kullanan ve dört adet yeniden yükleme podu taşıyan bir mühimmat destek aracı eşlik eder.

Polonya Ordusu, Birleşik Arap Emirliklerinden sonra bu platformu kullanan üçüncü ülke olacak.

KAYNAKÇA:

https://www.gov.pl/web/national-defence/polish-defence-in-the-perspective-of-2032

https://www.army-technology.com/projects/k239-chunmoo-multiple-launch-rocket-system-south-korea/

https://www.gov.pl/web/national-defence/k239-chunmoo-launchers-will-increase-the-polish-armed-forces-deterrence-potential

https://www.gov.pl/web/national-defence/himars-and-k239-chunmoo-launchers-will-be-partially-produced-in-poland

Leave feedback about this