Polonya’dan Yeni Borsuk Alternatifi
Savunma Sanayii

Polonya’dan Yeni Borsuk Alternatifi

Polonya Savunma Bakanlığı 14 Ağustos 2023 tarihinde Twitter üzerinden Güney Kore savunma sektörüyle önemli bir anlaşma imzalandığını duyurdu. Bu iş birliği, ünlü K9 155mm kundağı motorlu obüsün şasisinden yararlanarak bir zırhlı Piyade Savaş Aracı (IFV) tasarlamayı amaçlıyor.

Polonya Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan bilgilere göre, K9 155mm kundağı motorlu obüsün paletli şasisine dayanan yeni paletli zırhlı Piyade Savaş Aracı, ZSSW Uzaktan Kumandalı Taret Sistemi ile donatılacak. ZSSW-30 tareti, HSW liderliğindeki bir Ar-Ge (Araştırma ve Geliştirme) girişiminden ortaya çıktı ve WB Electronics’in desteğiyle son şeklini aldı. Bu kule sisteminin ilk etapta yakında piyasaya sürülecek olan Rosomak ZPT (Zırhlı Personel Taşıyıcı) araçlarına monte edilmesi planlanıyor.

30 mm Bushmaster Mk 44/S topuyla donatılan kule, ABM mühimmatını ateşleyebiliyor ve 40 mm kalibreye yükseltilebiliyor. Ayrıca, eş eksenli 7.62 mm makineli tüfek ve çift Spike ATGM (Anti-tank Güdümlü Füze) fırlatıcıya sahip. Kabiliyetlerini daha da geliştiren kule, otomatik takip ve çift optronik sistemli gelişmiş bir atış kontrol sistemini entegre ederek hem nişancıya hem de komutana hizmet ederek avcı-öldürücü/öldürücü-öldürücü bir çözüm sunmayı hedefliyor. ZSSW-30’un öne çıkan özelliklerinden biri de araç mürettebatının dış tehditlere maruz kalmasını büyük ölçüde en aza indirerek aracın iç kısmının güvenliği ve konforundan işlevlerini manipüle etmesine olanak tanıyan uzaktan çalıştırma kabiliyeti. Kule, son teknoloji ürünü sensörler ve optiklerle daha da geliştirilerek gece ve gündüzün yanı sıra farklı hava koşullarında da optimum operasyonel verimlilik sağlama amacında. Özellikle, ZSSW-30 uyarlanabilir ve HSW’nin bir başka yenilikçi ürünü olan ve Polonya’nın eskiyen BMP-1 IFV’lerinin yerini almak üzere tasarlanan Borsuk piyade savaş aracı da dahil olmak üzere çeşitli platformlara entegrasyon için hazırlanmıştır. Ayrıca, ZSSW-30’un arkasındaki koruyucu tasarım felsefesi, özel görev ihtiyaçlarına göre ek modüler zırh hükümleri ile küçük silah ateşine ve mermi parçalarına karşı koruma sağlayan sağlam zırhında açıkça görülmektedir. Bu gelişme, mürettebatın güvenliğini sağlarken koruma, durumsal farkındalık ve zorlu ateş gücünün bir araya getirilmesini vurgulayan çağdaş zırhlı savaştaki hâkim yönün altını çizmektedir

Tasarımda K9 şasisi kullanılmasının ise pek çok önemli avantajı var. Polonya Savunma Sanayii tarafından 155 mm paletli kundağı motorlu obüs Krab’ı geliştirmek ve tasarlamak için de kullanıldı. İlk olarak, K9 obüsü birçok ülkeye ihraç edilmiş ve gerçek savaş koşullarına maruz kalmış, kanıtlanmış bir geçmişe sahip. Yerleşik güvenilirliği ve dayanıklılığı bir ZMA için sağlam bir başlangıç noktası sağlayabilme iddiasında olsa da bir ZMA platformu için yeteri zırh korumasını sağlayabileceği şüpheli. Ayrıca hem topçu hem de ZMA’lar için ortak bir şasi kullanarak, askeri kuvvetler ortak parçalardan faydalanabilir. Bu sayede lojistik, bakım ve eğitim daha verimli ve tutarlı hale gelebilir. K9’un doğal tasarımı, içinde bulunan piyadelere doğal olarak fayda sağlayacak sağlam bir zırh koruması seviyesi sağlar. Ayrıca, aslen ağır topları hızlı bir şekilde taşımak için tasarlanan K9’un güçlü motoru, IFV varyantına gelişmiş hareket kabiliyeti sunarak onu savaş alanında hızlı hale getirebilir. Son olarak, mali açıdan bakıldığında, yeni bir araç tasarımı için mevcut bir platformdan yararlanmak, temel araştırma ve geliştirme harcamaları zaten yapılmış olduğundan, önemli maliyet tasarrufları sağlayabilir.

Leave feedback about this