PGZ, Polonya Donanması İçin 1. Miecznik Sınıfı Firkateyn İçin İnşa Töreni Düzenledi
Savunma Sanayii

PGZ, Polonya Donanması İçin 1. Miecznik Sınıfı Firkateyn İçin İnşa Töreni Düzenledi

Polonya Donanması için ilk Tip 31 firkateynin inşasına yönelik tören PGZ Savaş Tersanesi’nde gerçekleştirildi.

Miecznik programı kapsamında donanma, 2032 yılına kadar filodaki en gelişmiş ve en iyi donanıma sahip olması beklenen üç firkateyn gemisini bünyesine katmayı hedefliyor.

Son teknoloji ürünü üç Miecznik firkateyni, Babcock, MBDA, Thales ve Remontowa Shipbuilding gibi küresel savunma sanayi liderleriyle iş birliği içinde PGZ Savaş Tersanesi’nde geliştirilecek. Bu, Polonya gemi inşa sektörüne bugüne kadar verilen en büyük sözleşmenin bir parçası. İlk firkateynin 2026 yılına kadar tamamlanması planlanıyor ve Miecznik programı planlandığı gibi ilerliyor.

Bu çok amaçlı gemiler, Polonya Donanmasının kabiliyetlerini önemli ölçüde arttıracak, seyrüsefer yollarının ve kritik altyapının korunması da dahil olmak üzere bir dizi denizcilik görevini kolaylaştıracak. Polonya’nın askeri gücünü arttıracak ve özellikle NATO’nun Daimî Deniz Gruplarına katılımda NATO’nun iş birliği çabalarına katkıda bulunacaktır.

Gelişmiş radar, topçu ve füze sistemleriyle donatılan bu firkateynler Polonya Donanması’nın NATO müttefikleriyle ortak görevler ve tatbikatlar da dahil olmak üzere geniş bir yelpazede deniz operasyonları üstlenmesini sağlayacak.

Leave feedback about this