Otomobil üreticileri, aylık aboneliklerle milyar dolarlar kazanacak
Teknoloji

Otomobil üreticileri, aylık aboneliklerle milyar dolarlar kazanacak

Dijital platformlarda rastladığımız abonelik sistemleri, artık otomobil üreticileri tarafından da sıkça kullanılmaya başlandı.

Otomobil üreticileri, aylık aboneliklerle milyar dolarlar kazanacak

Özellikle dijital yayın platformlarında karşımıza çıkan aylık abonelik paketlerinin, otomotiv sektörüne de büyük gelir sağlaması bekleniyor.

GünümüzdeLexus, Toyota ve Subaru gibi üreticiler, otomobillerde yer alan çeşitli akıllı özellikleri kullanabilmek için aylık paketler sunmaya başladı.

Otomobil şirketleri, belirli özelliklere erişmek için müşterilere aylık veya yıllık abonelikler sunarak satıştan sonra bile uzun vadeli gelir elde etmenin peşinde.

Üreticilerin yeni gelir kapısı

Yeni bir araştırmaya göre, pahalı eklentiler elektrikli araç müşterilerini zor durumda bırakabilir. Ancak otomobil üreticilerinin aylık abonelik olmadan ayakta kalmaları oldukça zor.

Bunun basit bir nedeni var: Elektrikli otomobiller, içten yanmalı modellere kıyasla çok kârlı değil. Bu nedenle üreticiler, aylık abonelik sunarak gelirlerini artırmak istiyor.

Müşteriler rahatsız

Hiçbir müşteri, araç satın aldıktan sonra bile ödeme yapmaya devam etmek istemez.

Kullanıcılardan büyük tepkiler alması beklenen yeni abonelik sistemi hakkında konuşan JD Power analisti Kristin Kolodge, abonelik sisteminin ilk satın alma işleminden itibaren üreticilere yıllarca tekrar eden bir gelir akışı sağlayacağını söylüyor.

BMW, ısıtmalı koltuk aboneliği için müşterilerden tepki almıştı. Mercedes ise, ücretli aylık abonelikle hızlanma artışı vadediyor.

Bir başka elektrikli araç üreticisi Polestar, 1.195 dolar ücret karşılığında bir beygir gücü yükseltmesi sunuyor .

Leave feedback about this