Otokar ALPAR’ın Gözetleme ve Keşif Varyantı Görücüye Çıktı
Savunma Sanayii

Otokar ALPAR’ın Gözetleme ve Keşif Varyantı Görücüye Çıktı

Otokar tarafından tasarlanan ağır sınıf insansız kara aracı sistemi ALPAR’ın gözetleme ve keşif varyantı, IDEF 2023 fuarında katılımcıların ve ziyaretçilerin gösterimine sunuldu.

Otokar tarafından tasarlanan ALPAR İKA silahlı kuvvetlerin robotik muharebe ve insansız kara aracı ihtiyacını karşılamak üzere geliştirildi. Taktik harekatta muharebe gücünü en etkin şekilde planlamak ve icra edebilmek üzere sahadaki komutanlara bir çok yeni imkan ve yetenek sunma iddiasında bulunan ALPAR, harekat sahasında insanlı ve insansız unsurlar ile beraber görev icra edebilecek. Sahip olduğu elektrikli tahrik alt yapısı ile insanlı araç ve piyadeler ile birlikte ana eleman veya kanat elemanı olarak keşif ve devriye görevleri icra etmek, ateş desteği sağlamak gibi pek çok farklı görevi yerine getirebilecek tek platform olma iddiasında.
Keseli yapısı ile dron ika taşıma kabiliyetine de sahip olan ALPAR, elektrikli tahrik sitemi ile sessiz bir sürüş olanağı da sağlıyor.
15 ton ağırlığındaki ALPAR, 6,25 metre uzunluğa 2,75 metre genişliğe ve 1,5 metre yüksekliğe sahip. Hareket sığası 500 km olan ALPAR, saatte 70 km azami hıza ulaşabiliyor. Araç, 30 derece yan ve 60 derece dik eğimli arazilerde hareket kabiliyetine sahip.

Otokar yetkililerinden alınan bilgilere göre ALPAR’ın tekerlekli versiyonuna yönelik geliştirme aşamaları devam ediyor ayrıca ilerleyen dönemde araca amfibik kabiliyet kazandırmaya yönelik düşünceler de söz konusu.

Leave feedback about this