Norveç Rheinmetall’dan 300 Adet TG3 MIL 8×8 Askeri Kamyon Alacak
Savunma Sanayii

Norveç Rheinmetall’dan 300 Adet TG3 MIL 8×8 Askeri Kamyon Alacak

Norveç, Rheinmetall’e 150 milyon Euro’nun üzerinde yaklaşık 300 adet gelişmiş TG3 MIL 8×8 askeri kamyonu için sipariş verdi.

Rheinmetall, NATO’nun Avrupalı üye ülkelerinin güçlendirilmesine önemli bir katkıda daha bulunuyor: Norveç, 2026’nın sonlarından itibaren değeri 150 milyon Euro’yu aşan yaklaşık 300 adet gelişmiş TG3 MIL 8×8 askeri kamyonu teslim alacak.

Rheinmetall, açıklamasında bu teslimatın Norveç ve İsveç arasında imzalanan çerçeve sözleşmesi kapsamında bugüne kadarki en büyük tek seferlik kamyon teslimatı olacağının altını çizdi. Bu bağlamda Norveç silahlı kuvvetleri için ayrılan pake; kancalı yükleyici kamyonlar, vinç ve kancalı yükleyici sistemli özel araçların yanı sıra römorklar ve flatrack’ler de dahil olmak sayıda aracın temin edilmesini kapsıyor.

Araçların temel amacı, Norveç ordusunun taşıma kapasitesini ve operasyonel yeteneklerini geliştirmek olacak. En son çağrı, çerçeve sözleşmenin kapsadığı gerekli lojistik araçların yarısından azını temsil ediyor, bu da Norveç ve diğer İskandinav ülkelerinden gelen takip siparişlerinin muhtemel olduğu anlamına geliyor.

Bu araçlar ile Norveç ordusunun taşıma kapasitesinin ve operasyonel yeteneklerinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Şirket yetkilisi Michael Wittlinger siparişe ilişkin şunları söyledi: “Bu ek siparişin, son yıllardaki profesyonel ve ortak benzeri iş birliğinin yanı sıra ürünlerimizin zorlayıcı performansının açık bir kanıtı olarak görüyoruz. Giderek daha fazla NATO silahlı kuvvetlerinin TG ve HX araçlarımızı tercih etmesi, birlikte çalışabilirliği ve dayanıklılığı artırmaya yönelik önemli bir adımdır. Burada mümkün olan en iyi sistemleri sağlama sorumluluğumuzu çok ciddiye alıyoruz.”


Fotoğraf: Rheinmetall

Leave feedback about this