Norveç F-16’ları Romanya Semalarında
Savunma Sanayii

Norveç F-16’ları Romanya Semalarında

ABD’nin onay vermesinin ardından Norveç elinde bulunan F-16 A/B’lerin Romanya’ya satışını tamamladı.

Norveç perşembe günü yaptığı açıklamada ABD’li yetkililerden yeşil ışık aldıktan sonra NATO üyesi Romanya’ya 32 adet F-16 savaş uçağı satışını tamamladığını duyurdu. Kasım ayında yapılmış olan sözleşmeye göre Romanya bahsi geçen 32 F-16’nın yanı sıra Kongsberg Havacılık Bakım Hizmetlerini de kapsayacak şekilde yedek motor, personel eğitimi, bakım ve lojistik desteği de sağlayan anlaşma için Norveç’e 388 milyon Euro (yaklaşık 418 milyon dolar) tutarında bir ödeme yapacak.

Norveç Savunma Bakanı Bjorn Arild Gram, “Bu satış, Ukrayna’ya komşu olan müttefik bir ülkenin savunmasını güçlendirecek ve modernize edecek” dedi.

Norveç endüstrisi depolanan savaş uçaklarını ülkeye transfer edilmeden önce Romanya’nın mevcut F-16 filosunda kullanılan standart olan M6.5.2 işletim konfigürasyonuna göre modifiye edecek. Bükreş bunun, “beşinci nesil” varlıkları ikame olarak edinmeden önce “Romanya hava kuvvetleri tarafından en az 10 yıllık bir süre boyunca kullanılmalarına izin vereceğini” söylüyor.

Halihazırda 17 adet F-16A/B uçağını kullanan Romanya Hava Kuvvetleri, bu yılın başlarında Mikoyan MiG-21 tipi savaş uçaklarının karıştığı ölümcül bir kazanın ardından, kalan 16 Mig-21’i 15 Mayıs 2023 itibariyle emekliye ayıracağını duyurmuştu.

Bu durum eski Sovyet ve Nato sistemlerini bir arada kullanan Romanya’nın ordusunu Nato sistemine entegre etmesi konusunda büyük bir adım. Ayrıca mevcut ve hizmete girecek F-16’ların bakım, onarım ve modernizasyonu konularında F-16 kullanıcısı ve üretici ülkeler ile gelceğe yönelik işbirliği olasılığını arttırıyor.

Leave feedback about this