Mozhaisk Denizaltısı Rus Pasifik Filosuna Katıldı 
Savunma Sanayii

Mozhaisk Denizaltısı Rus Pasifik Filosuna Katıldı 

UGC firmasına ait, JSC Admiralty Tersaneleri’nde üretilen çok amaçlı denizaltı Mozhaisk’in Rus Donanması’na devredilmesi için tören düzenlendi.

Mozhaisk denizaltısı, Admiralty Tersaneleri tarafından Rus Pasifik Filosu için inşa edilen projenin beşinci denizaltısı özelliğini taşıyor.  Ağustos 2021’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılımıyla inşasına başlanan denizaltı Rus donanmasına teslim edildi.

Teslim törenine Donanma Başkomutanı Amiral Nikolai Evmenov, JSC “Amiral Tersaneleri” Genel Müdürü Andrey Veselov ve Mozhaisk Belediye Başkan Yardımcısı Maria Azarenkova, denizaltıyı inşa eden işçiler, mürettebat askerler ve aile üyeleri katıldı.

Tören konuşmaları sonrasında Donanma Başkomutanı Evmenov’un emriyle Pasifik filosu flamasının denizaltında göndere çekilmesiyle Mozhaisk, donanmaya katılmış oldu.

Denizaltı Rusya’nın Uzak Doğu’daki savunma kapasitesini güçlendirmek için tasarlanan serinin beşinci gemisi oldu. Mozhaisk, savaş koşullarında etkin, caydırıcı ve kendisini kanıtlayan modern torpido ile füze sistemlerini de bünyesinde barındırıyor.

Denizaltı ismini Donanma Başkomutanı Amiral Nikolai Evmenov’un konuşmasında belirttiği gibi, antik Rus şehri Mozhaisk’ten alıyor.

Leave feedback about this