Mısır Tejas’a Doğru
Savunma Sanayii

Mısır Tejas’a Doğru

Önümüzdeki hafta Hindistan başbakanı Narenda Modi’nin Kahire’ye düzenleyeceği ziyaretteki görüşme başlıklarından birisi de Mısır’a yönelik Tejas satışı olacak.

Başbakan Narendra Modi’nin önümüzdeki hafta sonu Kahire’ye yapacağı ziyaret sırasında Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El-Sisi ile bir araya gelecek olması nedeniyle Yeni Delhi, Hindistan’da Hindustan Aeronautics Limited (HAL) tarafından üretilen TEJAS Hafif Savaş Uçağı’nın (LCA) Arap Cumhuriyeti’ne ihraç edilmesine ilişkin görüşmeleri ilerletmek istiyor. İki tarafın ayrıca Hindistan’ın yerli olarak geliştirilen Akash ve Akash NG hava savunma sistemlerinin Mısır’a satışına ilişkin teklifini de görüşmesi bekleniyor. Kahire, merkezi Bengaluru’da bulunan HAL tarafından üretilen en az 20 TEJAS’ı tedarik etmek istediğini Yeni Delhi’ye iletti. Sisi Hükümeti ayrıca Hindistan’dan TEJAS’lar için bir bakım, onarım ve revizyon tesisi kurma olasılığını araştırmasını istedi. Hindistan ayrıca Mısır’a TEJAS eğitmenleri de teklif etti. Hindistan daha önce de Mısır’a Arap Cumhuriyetinde bir üretim tesisi ile birlikte 70 adet TEJAS savaş uçağı teklif etmişti

Modi, ABD’ye yaptığı devlet ziyaretini tamamladıktan sonra Washington’dan Kahire’ye geçerek Mısır devlet başkanı Sisi ile bir görüşme gerçekleştirecek.  Bu görüşmenin iki tarafın Hindistan’ın Mısır’a önerdiği savunma platformlarına ilişkin görüşmelerde ilerleme kaydetmesini sağlayabileceği bekleniyor. Kahire, Mısır Hava Kuvvetleri için Kore’nin T-50 savaş uçakları da dahil olmak üzere diğer seçenekleri de değerlendirse de Yeni Delhi, Modi-Sisi görüşmesinin önerilen anlaşmayla ilgili görüşmelere yeni bir ivme kazandırmasını bekliyor.

Hindistan ve Mısır geçen yıl savunma işbirliğini arttırmak üzere bir Mutabakat Muhtırası imzalamıştı. Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF) de geçen yıl Kahire Batı Hava Üssü’ndeki Mısır Hava Kuvvetleri (EAF) Silah Okulu’nda Taktik Liderlik Programı’na katılmak üzere üç Su-30MKI uçağı, iki C-17 uçağı ve 57 personel göndermişti. Daha önce, IAF ve EAF Ekim 2021’de Mısır’da ortak bir taktik hava tatbikatı gerçekleştirmişti. Ayrıca geçen ay Mısır’daki bir hava üssünde ortak bir eğitim gerçekleştirmişlerdi.

Modi ve Sisi 25 Ocak’ta Yeni Delhi’de bir araya geldiklerinde, iki ülkenin savunma sanayileri arasındaki iş birliğini derinleştirme ve askerden askere angajmanları yoğunlaştırmak için yeni girişimler keşfetme konusunda anlaştılar. Taraflar, özellikle savunma sanayileri arasında teknoloji alışverişi, askeri tatbikatların kapsamının genişletilmesi ve en iyi uygulamaların paylaşılması yoluyla savunma iş birliğinin her alanda daha da geliştirilmesi ve derinleştirilmesi konusunda mutabık kaldılar. Bildiride ayrıca savunma sektöründe ortak üretimin gerekliliği vurgulanmıştı.

Bütün bu gelişmeler dikkate alındığında Mısır Hava Kuvvetlerinin Tejas’ları envanterine alması oldukça yüksek bir ihtimal olmakla birlikte ortak üretime başlanması sürecinin kısa vadede gerçekleşme olasılığı oldukça zor görünüyor.

Leave feedback about this