Mısır Gemi Bakımı İçin Fincantieri İle Anlaştı
Savunma Sanayii

Mısır Gemi Bakımı İçin Fincantieri İle Anlaştı

İtalyan gemi yapım şirketi Fincantieri, Mısır ile gemi bakımı, hizmeti ve lojistik desteği konularını kapsayan toplam değeri 260 milyon Euro olan anlaşma imzaladı. 

Mısır Arap Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; Naval Group ve Fincantieri tarafından tasarlanan ve Mısır donanmasında bulunan 2 adet FREMM fırketeynine, hizmet içi destek, entegre lojistik destek, önleyici bakım hizmetleri ve lojistik hizmetler konularında modernize yapılacağı ifade edildi. 

Fincantieri CEO’su Pierroberto Folgiero, sözleşmenin önemine dikkat çekerek, “Bu sözleşme, Fincantieri’nin önemli müşterilerle çok yıllı teknoloji hizmetleri sunmayı içeren uzun vadeli stratejik ortaklıklar oluşturma stratejisini vurguluyor.” diye konuştu.

FREMM Fırkateynleri

İçerisinde “Avrupa çok amaçlı fırkateyni” ifadesini barındıran FREMM, Naval Group ve Fincantieri dizaynıyla yapılan ve çok amaçlı fırkateyn olarak kullanılan bir donanma gemisidir. Mısır’a gemilerden ilkinin teslimi 2020 yılında gerçekleşmiş olup, 2021 yılında da ikincisi Mısır Donanması’nın bünyesine girmiştir. Mısır’a transferi gerçekleşen her iki gemi için sözleşme değerinin yaklaşık 1.2 milyar Euro olduğu belirtilmişti.

İtalya, Mısır ve Fas donanmalarında da FREMM fırkateynleri görev yapıyor. ABD ve Endenozya da FREMM fırkayetni siparişi veren ülkeler arasında yer alıyor.

Leave feedback about this