Meteksan’ın Retinar FAR-AD Dron Tespit Radarı
Savunma Sanayii

Meteksan’ın Retinar FAR-AD Dron Tespit Radarı


Retinar FAR-AD, Ku frekans bandında, düşük RF çıkış gücüyle çalışır. Retinar FAR-AD, özelleştirilmiş darbe sıkıştırmalı darbe doppler dalga şekli kullanır. Sayısal radar mimarisine sahip Retinar FAR-AD, farklı dalga şekilleri ve farklı açısal dönme hızlarıyla seçilebilir etkin kullanım modları sunar. Retinar FAR-AD, 40° yükseliş açısı ile alçaktan ve yüksekten uçan Mini/Mikro İHA’lara karşı etkin koruma sağlar. Retinar FAR-AD, kullanıcıya alarm ve dost bölge tanımlama yeteneği sunar.

Dâhili GPS ve manyetik pusula ile sistem kendi konumunu ve yönelimini sayısal harita üzerinde kullanıcıya gösterir. Gelişmiş radar sistemi, tasarım yapısı ve düşük güç tüketimi sayesinde sabit olarak kritik tesislerin ve sınırların korunması dışında, araç entegrasyonu ile hareket halindeki araçlar üzerinde de kullanılabilecek.

Meteksan’ın Retinar FAR-AD Dron Tespit Radarı
Meteksan’ın Retinar FAR-AD Dron Tespit Radarı

Drondan insan her şeyi tespit edebilecek

Hareket halinde çalışma kabiliyeti bulunan Retinar AESA; 4 kilometreden dron, 10 kilometreden Taktik İHA ve insan, 20 kilometreden helikopter ve küçük araç ile 24 kilometreden büyük araç tespiti gerçekleştirebiliyor. S band frekansında yayın yapan Retina AESA, yalnızca 35 kilogram ağırlığa sahip.


Bu gelişmiş radar sistemi, tasarım yapısı ve düşük güç tüketimi sayesinde sabit olarak kritik tesislerin ve sınırların korunması dışında, araç entegrasyonu ile hareket halindeki araçlar üzerinde de kullanılabilecek. Hareket halinde çalışabilme kabiliyeti ile Retinar AESA, konvoy / VIP koruma görevlerinde de kritik bir sistem olarak güvenlik birimlerimize güç çarpanı olacak.

Bu yeni ürünümüzü; arttırılmış güncelleme sıklığı ve dolayısıyla takip performansı, aynı anda hem hava hem kara hedeflerini tespit ve takip edebilme yeteneği, düşük hızlı hedef hassasiyeti sonucu elde edilen yüksek sınıflandırma başarımı, hareket halinde iken çalışma ve kubbe şeklindeki yarım küre kapsama özellikleriyle dünyadaki benzer radar sistemlerinden ayrılan ileri teknoloji bir ürün olarak ortaya çıkartıyoruz. Retinar AESA’nın sahada göreve başlamasını ve Retinar ailesinin başarılarına yeni başarılar eklemesini heyecanla bekliyoruz.”

Retinar AESA’nın özellikleri

Klasik radarlar sistemleri genellikle kısa bir sinyal sinyali göndermek için anteni güçlü bir radyo vericisi kullanır. Vericiden sinyaller gönderilir. Daha sonra vericiden bağlantı kesilir ve anten bu sefer, hedef nesnelerden gelen yansımaları görmek için bu yansımaları (eko) yükselten hassas bir alıcıya bağlanır. Radar alıcısı sinyalin hedeften geri dönme zamanını ölçerek nesneye olan mesafeyi belirler. Alıcı daha sonra ortaya çıkan çıktıyı bir ekrana gönderir.


Verici elemanları, tipik olarak, yüksek güç seviyelerinde dar bir frekans aralığını yükseltmek veya oluşturmak için uygun olan klystron tüpleri veya mıknatıslardır. Gökyüzünün bir bölümünü taramak için, radar anteninin farklı yönlere işaret etmek için fiziksel olarak hareket ettirilmesi gerekir. Elektronik Taramalı Aktif Dizili radarlar antenleri fiziksel olarak hareket ettirmeden farklı yönlere yönlendirilebilecek bir radyo dalgası ışını oluşturan bir dizi diziden oluşan aşamalı bir dizi sistemi olarak kabul edilir. AESA teknolojisinin birincil kullanımı radar sistemlerindedir.

Retinar AESA’nın özellikleri
Retinar AESA’nın özellikleri
 • Yeni nesil aktif elektronik tarama ve MIMO yapısı, 
 • Tek bir radar paneli ile 90 x 90 derece kapsamı alanı sağlaması, 
 • Dörtlü radar paneli kullanımı ile yarıküre şeklinde (90 x 360 derece) kapsama alanına imkân vermesi, 
 • Genişletilmiş hedef seti ile hava ve kara hedeflerini aynı anda uzak menzillerden tespit edebilmesi, 
 • Yüksek güncelleme sıklığı ile arttırılmış takip performansı, 
 • Düşük hız hassasiyeti ile yüksek başarımlı hedef sınıflandırma, 
 • 3B (3 boyutlu) yüksek çözünürlükte radar görüntüleme yeteneği ve 
 • Çalışma frekansı nedeniyle hava şartlarından etkilenmeme özellikleri ile güvenlik birimlerimize büyük güç katacak. Retinar AESA sadece mini/mikro İHA’ları (dronları) değil, Kamikaze İHA ve Taktik İHA’ları da tespit ve takip edebilecek.

YETENEKLER:

 • Çok Fonksiyonlu Radar
 • Eş Zamanlı Hava-Hava ve Hava-Yer Görevleri
 • İşbirlikçi Olmayan Hedef Tanımlama
 • Otomatik Hedef Tanıma
 • Karıştırmaya Karşı Dayanıklılık
 • Elektronik Destek
 • Elektronik Taarruz

Leave feedback about this