Kosova’nın Güvenliği Türk Askeri’ne Emanet
Savunma Sanayii

Kosova’nın Güvenliği Türk Askeri’ne Emanet

Millî Savunma Bakanlığı basın ve halkla ilişkiler müşavirliği tarafından düzenlenen haftalık basın toplantısında son bir haftada yapılan faaliyetler hakkında bilgi verilirken basın mensuplarının soruları yanıtlandı.

Millî Savunma Bakanlığı kaynakları, Kosova’daki “Kosova Barış Gücü”nün (KFOR) komutasının ne zaman Türkiye’ye geçeceğine dair soruya “Ekim ayında 1 yıl süreyle devralacağız. KFOR komutanlığı görevi uzun yıllardır İtalya’daydı. Ve uzun yıllar sonra ilk defa değişim yapılacak ve bu görevi Türkiye devralacak” dedi. Kaynaklar, Kosova’daki son olaylar sonrası NATO görevi kapsamında bölgeye giden 65’inci Mekanize Piyade Tugayı’na ait taburun dönüp dönmeyeceğine ilişkin olarak da “Oradaki taburumuzun dönüşüyle ilgili şu anda planlanan tarih Eylül ayının başı. Farklı bir karar alınmazsa Eylül ayı başında taburumuz dönecek.” yanıtını verdi.

Kosova’da Sırp azınlık ile Kosova polisi ve KFOR unsurları arasında haziran ayı başında gerginliği artması sebebi ile 65’inci Mekanize Piyade Tugayı’na bağlı bir komando taburu 4-7 Haziran 2023 tarihleri arasında Kosova’ya intikal etmişti. İlk önce Prizren’de bulunan Sultan Murat kışlasında konuşlandırılan birlik daha sonra ise Kosova’nın kuzeyinde bulunan ve Sırp azınlığın yoğun olarak yaşadığı Zubin Potok şehrine konuşlandırılmıştı.

13 Temmuz 1999 tarihinden itibaren KFOR Harekâtı’nda kendisine tahsis edilen kadrolara personel görevlendiren Türkiye bu kapsamda bir Motorlu Piyade Bölüğünün yanı sıra İrtibat ve İzleme Timleri ile NATO’nun Kosova’da yürüttüğü harekât destekliyor.

Son yıllarda Kosova’da yaşayan Sırp azınlığı ile Kosova Cumhuriyeti arasında yaşanan sınır gerilimlerinin giderek yoğunlaştığı bir dönemde Türkiye’nin KFOR’un komutasını devralması oldukça önemli.

Leave feedback about this