Katar’ın Mirage 2000’leri Endonezya Yolcusu
Savunma Sanayii

Katar’ın Mirage 2000’leri Endonezya Yolcusu

Endonezya, uzun süredir devam eden hava savunma açığını kapatmak amacıyla Katar’ın Fransız yapımı savaş uçağı filosunu satın almak için bu yıl bir sözleşme imzaladığını doğruladı.

Endonezya Hava Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, Katar Hava Kuvvetleri’nin 12 Dassault Mirage 2000 savaş uçağından oluşan filosunu satın almak üzere ocak ayında 795,14 milyon dolarlık bir sözleşme imzalandığı belirtildi. Orta Doğu ülkesi dokuz adet tek kişilik Mirage 2000-5EDA ve üç adet çift kişilik Mirage 2000-5DDA uçağından oluşan bir filo işletiyor.

Sözleşme, aracı olarak hareket edecek olan Çek şirketi Excalibur International ile imzalandı. Endonezya anlaşmayı finanse etmek için dış kredi kullanacak. Endonezya Hava Kuvvetleri’ne göre sözleşme 14 motor, üç yıllık destek hizmetleri, yer destek ekipmanları, mürettebat eğitimi ve diğer destekleri içeriyor. Anlaşma kapsamında uçaklar sözleşme tarihinden itibaren iki yıl içinde teslim edilecek.

Açıklamada Katar jetlerinin satın alınmasına Northrop Grumman F-5E/F Tiger II avcı uçaklarının emekliye ayrılması ve Hawk’ların eskimesinin ardından geçici bir önlem olarak karar verildiği kaydedildi. Açıklamada, “Eski Katar Hava Kuvvetleri Mirage 2000-5 uçaklarının satın alınmasının Endonezya Hava Kuvvetleri’nin hazırlık gereksinimlerini karşılamak için doğru bir adım olduğu düşünülmektedir” denildi.

Endonezya Rus yapımı Sukhoi Su-35 Flanker savaş uçaklarını da satın almayı planlamış ancak Rusya’ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle bu girişimini iptal etmek zorunda kalmıştı. Bunun yerine Fransa’ya yönelen Endonezya 2022 yılının başlarında nihai olarak 42 adet olması beklenen Dassault Rafale avcı uçaklarından altısını almak üzere bir sözleşme imzaladı. İlk üç Rafale 2026 yılında teslim edilecek. Endonezya ayrıca Boeing F-15EX Eagle avcı uçaklarının alımı için de görüşmeler yürütüyor

Asgari kuvvet gereksinimleri kapsamında, 17.000’den fazla adadan oluşan takımada ülkesi 2024 yılına kadar 10 savaş uçağı filosuna sahip olmayı hedeflemekte olsa da muhtemelen bu hedefinde başarılı olamayacak. Bunun yerine elinde bulunan platformlara yönelik bir modernizasyon programı başlatarak geçici çözüm arayışına gidebilir. Ayrıca Bae Hawk benzeri yeni platformlara gelecek dönemde şans vermesi de oldukça olası.

Leave feedback about this