İsrail Donanması ABD Yapımı İlk Yeni Çıkarma Gemisini Teslim Aldı
Savunma Sanayii

İsrail Donanması ABD Yapımı İlk Yeni Çıkarma Gemisini Teslim Aldı

İsrail Donanması 8 Ağustos Salı günü Amerika Birleşik Devletleri’nden iki yeni çıkarma gemisinden ilkini teslim aldı, ancak gemi önümüzdeki aylarda teslim edilecek. Bu gemiler, ABD’nin İsrail’e yaptığı askeri yardım fonları kullanılarak tedarik edildi.

ABD yapımı olan bu çıkarma gemilerinden ilkinin adı INS Nahshon ve bu gemiye Mississippi’deki Pascagoula tersanesinde düzenlenen bir törenle İsrail bayrağı çekildi.

Çıkarma gemileri öncelikle birlikleri ve teçhizatı deniz üzerinden taşımak ve amfibi bir saldırı sırasında bunları kıyıya yerleştirmek için kullanılıyor. İsrail Donanması 1948’deki kuruluşundan 1993’e kadar bu tür gemileri kullandı, 1993’te eskiyen son çıkarma gemileri de hizmet dışı bırakılmış ve ordu o dönemde yeni modellere ihtiyacı olmadığını değerlendirdi. İsrail Donanması için yeni çıkarma gemisi tedariği ise yaklaşık dört yıl önce başladı.

INS Nahshon, İsrail’deki bir deniz üssüne doğru yola çıkmadan önce önümüzdeki birkaç ay boyunca mürettebatının eğitimi de dahil olmak üzere son hazırlıklardan geçecek. Donanma 2024 yılında geminin operasyonel hale gelmesini bekliyor.

Leave feedback about this