İltica Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? İltica Etmek Ne Demek?
Kültür Sanat

İltica Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? İltica Etmek Ne Demek?

İltica Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? İltica Etmek Ne Demek?

 İltica Ne Demek?

 İltica, anlam bakımından “sığınma” demektir. Genel olarak bir eylemi, hareketi ifade etmektedir. İltica eyleminden söz edebilmek için bir vatandaşın, başka bir ülkeye sığınma talebinde bulunması gerekiyor. Bu hak bütün dünya vatandaşlarına tanınsa da belirli kriterleri bulunuyor.

 Bir vatandaşın yaşadığı ülkede hayati tehlikesi bulunuyorsa, cinsel taciz, dini, ırksal ve politik ayrımcılığa maruz kalıyorsa, istediği ülkeye iltica talebinde bulunabiliyor.

 İltica TDK Sözlük Anlamı Nedir?

 İltica kelimesi Türk Dil Kurumu sözlüğünde, Arapça kökenli ve isim olarak geçmektedir. Sözcüğün anlamı “sığınma” olarak açıklanmış.

 İltica Etmek Ne Demek?

 İltica etmek, iltica eyleminin “mastar” halidir. “Sığınmak” anlamına gelmektedir. İltica eylemini hareket geçirmek demektir. İltica kararını alan kişi, hazırladığı kanıtlarla birlikte iltica talebinde bulunduğu ülkeye başvurmasıdır. Kişi, başvurduğu ülkeye karşı, kendi vatanında can güvenliğini -vatanın her bir köşesinde- sağlayamayacağını ispat etmelidir. Aksi halde talebi kabul görmeyecektir.

 İltica Cümle İçinde Nasıl Kullanılır?

 İltica sözcüğü özel isim olmadığı için sadece cümle başlarında büyük harfle başlar. Cümle içinde ise küçük harfle kullanılır.

 – İbrahim Efendi, artık kendi öz vatanında yaşayamayacağını anlayarak, Almanya’ya iltica talebinde bulundu.

 – Olimpiyat şampiyonu sporcuların iltica talepleri hemen kabul ediliyor.

 – Ülkemde ne kadar zor şartlar altında yaşasam da başka bir ülkeye iltica edemem.

 İltica Etmek Cümle İçinde Nasıl Kullanılır?

 İltica etmek, sıralı kelimedir. Özel isim olmadığından sadece ilk kelimesinin baş harfi cümle başında büyük yazılır. Cümle içinde ise her iki kelime de küçük harfle yazılır.

 -Artık başka bir ülkeye iltica etmek şart oldu.

 -Amerika’ya iltica etmek için gerekli şartları taşıdığından emin misin?

Leave feedback about this