İki kez Oscar ödülü kazanan Glenda Jackson hayatını kaybetti
Kültür Sanat

İki kez Oscar ödülü kazanan Glenda Jackson hayatını kaybetti

Bir süredir sağlık sorunları yaşayan İngiliz oyuncu Glenda Jackson, 87 yaşında hayatını kaybetti. Glenda Jackson, aynı zamanda İngiltere’de devlet nişanıyla ödüllendirilen nadir sanatçılardan oldu.

İki kez Oscar ödülü kazanan Glenda Jackson hayatını kaybetti

AA

Jackson’ın menajeri Lionel Larner yaptığı açıklamada “Glenda Jackson, geçirdiği kısa bir hastalığın ardından bu sabah Londra, Blackheath’teki evinde huzur içinde öldü” dedi.

Menajerinin açıklamasına göre Glenda Jackson, ölümünden kısa bir süre önce önemli rollerini Michael Caine ile paylaştığı The Great Escaper adlı filmin çekimlerini tamamlamıştı.

Jackson, ilk olarak 1970 yılında “Woman In Love”daki başrolüyle Oscar’da “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kazandı.

Üç yıl sonra “A Touch In Class”la aynı ödüle tekrar layık görüldü. Jackson, kariyerinde ayrıca iki Primetime Emmy Ödülü kazandı ve Edward Albee’nin “Three Tall Women” filmindeki performansıyla 2018’de “Bir Oyundaki En İyi Kadın Oyuncu” dalında Tony Ödülü ile “Triple Crown” ödülünü aldı.

Devlet nişanı ödülünü aldı

jackson, 1978 yılında İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in doğum gününde bir devlet nişanıyla ödüllendirilmişti.

İlk kez 1992 yılında parlamentoya giren Glenda Jackson, 2015’e kadar Hampstead ve Kilburn seçim bölgesini temsil etti.

İlerleyen yaşına rağmen çalıştı

Oyuncu, ilerleyen yaşına rağmen son nefesine kadar kariyerini sürdürdü. Jackson, 2018 yılında, sahneye ilk adımını attıktan tam 60 yıl sonra saygın tiyatro ödüllerinden biri olan Tony’ye değer görüldü. Aynı zamanda 2019 yılında Elizabeth is Missing’deki performansıyla BAFTA ödülü kazandı.

Leave feedback about this