Hürkuş-2’de İlk Uçuş ne zaman?
Savunma Sanayii

Hürkuş-2’de İlk Uçuş ne zaman?

Hürkuş-2 geliyor!


Üretilen 15 HÜRKUŞ-B uçağının yabancı müşterilere satıldığını ifade edilerek, “Hava Kuvvetlerinin de bir anlamda fedakarlık göstermesiyle uçakları dış ülkelere satıp, devamında yeni nesil bir HÜRKUŞ üretimi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi. 2 ADET HÜRKUŞ, 50 MİLYON EURO TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, 2 adet HÜRKUŞ uçağının bedelinin 50 milyon euro olduğunu açıklamıştı. Eldeki 14 uçağın ihracatından TUSAŞ, önemli bir gelir elde etmiş oldu.

HÜRKUŞ’un Türkiye için öneminin çok fazla olduğunu vurgulayan Özpala, şöyle konuştu:

“Çünkü insanlı uçaklarda HÜRKUŞ ile insansız uçaklarda da ANKA ile başlayan, helikopterde ATAK ile başlayıp GÖKBEY ile devam eden muhteşem bir hamle var. Dünyanın hiçbir havacılık şirketinde böyle döner kanat, sabit kanat ve insansız hava aracı platformlarının bu kadar çeşitli ürün yelpazesiyle bir arada üretildiğine tanıklık edemezsiniz. Böyle bir şirket yok dünya üzerinde. Airbus’a gidersiniz sadece yolcu uçağı üretir, Bell’e gidersiniz sadece helikopter üretir ama TUSAŞ şu an bu hava araçlarının uydular dahil, hedef dronlar dahil hepsini üretiyor. Bunu yaklaşık 14 bin 500 personelle ki bunun 6 bini mühendis. 6 bin mühendisin de 5 bini 30 yaş ve altında gencecik mühendisler.

Hürkuş-2'de İlk Uçuş ne zaman?
Hürkuş-2’de İlk Uçuş ne zaman?

Bugün gördüğünüz ürünlerin tamamı milli muharibine kadar o gencecik çocukların hayalleri, dinamizmleri, inanışları ve o inancın, o bağlılığın, o aidiyetin aslında somut ürünleri. Yani işçisinden teknisyenine, mühendisinden yöneticisine kadar burada 14 bin 500 kişilik ciddi bir üretim ordusuyla bu işleri yoluna koymaya çalışıyoruz. ‘İstikbal göklerdedir’in gereğini bir anlamda aslında yapmaya çalışıyoruz. Gecikmiş de olsa en azından bizim neslimize nasip olduğu için çok mutluyum, çok gurur duyuyorum.”

HÜRKUŞ-2’nin parçaları seri üretimde

Özpala, HÜRKUŞ-2’nin şu anda yapısal parçalarının üretilip bir araya getirildiğini bildirdi.

“Bugüne kadarki deneyim ve tecrübeyle HÜRKUŞ’u bizi çok daha fazla onurlandıracak, gururlandıracak bir uçak haline getiriyoruz.” diyen Özpala, şunları kaydetti:


“Bir F-16 uçağı 1974’te yaptı ilk uçuşunu ama hala Blok-70 olarak yeni F-16‘lar üretiliyor. Dolayısıyla bir platformu ürettiğinizde onun işi bitmiyor. O yüzden uçağın arkasında ‘eksperimental’ yazımız hala duruyor. Bu bir deneysel uçak, geliştirmeye devam ediyoruz. Bunun anlamı bu. Deneyler yapmaya, üzerinde çalışmaya, özellik ve sistem kazandırmaya devam ediyoruz. Burada bazı denediklerimizi HÜRJET’e, milli muharip uçağa aktarıyoruz. Başka platformlardan aktardıklarımızı buraya getiriyoruz HÜRKUŞ’ta da deniyoruz. Bu aslında süregelen bir süreç. HÜRJET ve milli muharip uçakta da göreceksiniz, çeşitli blok numaraları olacak.

Yıllar içinde sürekli özellikler kazana kazana bir çocuğun genç bir savaşçıya dönüştüğü gibi olgunlaştıklarına hepimiz şahit olacağız. HÜRKUŞ bunların ilki aslında. Bu anlamda en hızlı gideni de diyebilirim. HÜRJET ve milli muhariple ilgili geliştirmelerin alacağı zamanlar 1-2 sene değil. Bazıları 10 yıllar sürecek çalışmalar içeriyor. 2040-2050’lere kadar uzanacak bir ürün geliştirme sürecinden bahsediyoruz. Bu anlamda HÜRKUŞ da 10 yıllık hikayesiyle seri ürün olgunluğuna henüz ulaştırdığımız ama bizi ciddi anlamda gururlandıracak ilk ürünümüz.”

Murat Özpala, HÜRKUŞ-2’nin gelecek yıl bu zamanlarda gökyüzünde görülebileceğini, kabaca 1 yıla ihtiyaç olduğunu ifade etti.


HÜRKUŞ’un Cumhuriyet’in 100’üncü yılına özel boyamasına ilişkin de bilgi veren Özpala, şöyle dedi:

HÜRKUŞ-2'nin parçaları seri üretimde
HÜRKUŞ-2’nin parçaları seri üretimde

“Uçağın üzerindeki boya Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılını düşünerek benim şahsen üzerinde oturup çalıştığım bir tasarım. Kendi kullandığım kırmızı-beyaz bir kaskım var. Kafamdaki, hayalimdeki HÜRKUŞ deseni, o kaskın üzerindeki deseni uçağın üzerine uyarladığım bir tasarım aslında bu. Önde Anadolu Kartalı’nı, hür bir kuşu temsil eden bir kartal ile arkada bir akrebi birleştirdim. Yani özgürlüğü, bağımsızlığı temsil eden bir kartalla gerektiğinde ciddi anlamda sıkıntı yaratacak şekilde silahlanıp bir akrep gibi düşmanına zarar verebilecek kabiliyete de sahip olduğunu anlatmak istedim.

Üzerinde gördüğünüz diğer detaylar da Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılı aynı zamanda Türk Havacılık ve Uzay Sanayiinin de 50’nci yılı. Onları da temsil eden logolarımızı üzerine koyduk. Kırmızı-beyaz HÜRKUŞ’umuz ile TEKNOFEST’te başladık. TUSAŞ’taki lansmanda da uçmak nasip oldu. Paris Airshow ve diğer havacılık fuarlarına katılımlarımız olacak. Ülkemizi gururlandırmaya devam edeceğiz HÜRKUŞ’umuzla. Hür semalarımızda, hür kanatlarımızla uçmaya devam edeceğiz.”


Leave feedback about this