HİNT DONANMASINA INDRA RADARI
Savunma Sanayii

HİNT DONANMASINA INDRA RADARI

Indra’nın Lanza-N 3D radarı, uluslararası genişlemesini sürdürmeye devam ediyor. Indra deniz versiyonu Lanza-N 3D’yi kısa süre önce Hint Donanmasına ait bir destroyere yerleştirdi. Böylece önümüzdeki on yıl içinde Hint Donanmasına sağlayacağı 23 adet radarın teslimatına başladı.

Bu gelişme, şirketin 2020 yılında Hintli TATA Advanced Systems Limited (TASL) şirketi ile bir teknoloji transfer programı çerçevesinde imzaladığı sözleşmenin bir parçası. Bu sözleşme, Indra’nın toplam üç adet radarın tesliminin yanında, TASL’ın gemilere yönelik 20 adet radar sisteminin temel unsurlarını teslim etmesini öngörüyor. Bunlara, 12 buçuk yıllık ek bakım süresi boyunca bu teknoloji transferini desteklemek için ek bir referans radar eklendi.

İlk radarın Indra’nın Madrid’deki tesislerinde tasarlanıp üretilmesinin ardından, sistem Kasım ayında Havacılık ve Uzay Teknolojisi Enstitüsü’nün (Institute of Aerospace Technology / INTA) Radyoelektrik Analiz Merkezi CEAR’da (NATO’nun Taktik Balistik Füze tespit ve takip testleri) fabrika kabul testlerini (factory acceptance tests / FAT) başarıyla geçti. Fabrika kabul testlerinin tamamlanmasının ardından sistem Hindistan’a gönderildi. Geminin hazır hale gelmesinden sonra da kurulumuna başlandı. Sonraki iki radar halihazırda üretim aşamasında olup bu yıl FAT testlerini geçmeleri bekleniyor.

İspanyol menşeli LANZA-N radarları P-15A/B sınıf muhriplerindeki bütün eski RAWL-02/LW-08 -radarlarının yerini alacak. LANZA-N yaklaşık 500 km menzile ve elektronik harp ECM (electronic-counter measure) direncine sahip. Hava radarı ile 250 nm (nanometre)’ye kadar arama yapabiliyor.     

Bu proje, su üstü gemileri için bir İspanyol çözümü olan LANZA-N radarının ihracat potansiyelini teyit etmekte. Uzun menzilli, modüler, katı hal darbeli taktik radar olarak tasarlanan LANZA-N ile ilgili tüm ekipmanlar bir deniz operasyonu için tamamen entegre edildi. Hint Donanmasının genel olarak kendisini genişlettiğini ve açık denizlerde etki sahibi olmak istediğini de göz önüne alırsak, bu radarın yeni yapılacak gemiler için bir kuvvet çarpanı olacağını değerlendiriyoruz. Tedarik edilecek LANZA-N, RAWL-02/LW-08 radarlarının yerini alacak. Gelecekte bu tip radarları denizde daha sık görebiliriz. LANZA-N aynı zamanda NATO ülkelerinde de kullanılıyor. Buradan da NATO’nun endirekt olarak Hindistan’ı pasifikte artan Çin tehdidine karşı desteklediğini söyleyebiliriz.

Leave feedback about this