Gabon Ulusal Muhafızlarına Taze Kan
Savunma Sanayii

Gabon Ulusal Muhafızlarına Taze Kan

Gabon Garde Republicaine Fransa’dan dört AML-90 zırhlı araç teslim aldı.

Gabon, Garde Republicaine filosunu Fransa’dan dört adet AML-90 zırhlı keşif aracıyla genişleterek, birimin ülke ordusunun en iyi donanımlı birimi olma ününü sürdürdü. Garde Republicane, Gabon silahlı kuvvetlerinin cumhurbaşkanını ve cumhurbaşkanlığına ait tüm mülkleri korumakla görevli birliğidir. Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba 21 Temmuz Cuma günü başkent Libreville’de Gabon ordusunun tüm birimlerinin üst düzey yetkililerinin katıldığı bir törenle araçların anahtarlarını sembolik olarak Garde Republicaine Komutanı General Brice Clotaire Oligui Nguema’ya teslim etti.

Fransız Sofema şirketinden gelen yenilenmiş araçların gelişi, cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bir ay önce orduya bir destek niteliği taşıyor. Garde Republicaine ayrıca bu yıl 1 000’den fazla Gabonlu gencin orduya katılması için büyük bir askere alma kampanyası başlattı.

“Bugün bizi buraya getiren tören Gabon topraklarına yeni ulaşan dört yeni zırhlı aracın teslim alınmasıdır. General Oligui Nguema, Garde Republicaine Zırhlı Müdahale Birimi karargahında düzenlenen törenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Garde Republicaine Başkomutanı sıfatıyla bu teçhizatı teslim almak benim için büyük bir onurdur” dedi.

Bazı Gabon medyasında yer alan haberlere göre dört zırhlı araç için sipariş 2020 yılında verildi. Araçların siparişin ilk iki yılında teslim edilmesi bekleniyordu ancak Gabon hükümetinin ödemeyi tamamlayamaması nedeniyle bu mümkün olmadı. Geçen yıl da bazı haberlerde AML-90’ların teslimatının, Fransa’dan savaş silahları ihracatını düzenleyen bakanlıklar arası komisyonun (CIEEMG), araçların Gabon ordusu tarafından ağustos ayındaki genel seçimler sırasında olası protestoları bastırmak için kullanılabileceğine dair endişelerini dile getirmesinin ardından kısmen geciktiği bildirilmişti. Görevdeki Ali Bongo’nun yedi yıllık bir görev süresi için yeniden seçildiği 2016 yılında bazı kasaba ve şehirlerde büyük protestolar patlak vermişti.

Fransa Dışişleri Bakanlığı Afrika ve Hint Okyanusu Müdürlüğü’nün tavsiyesi üzerine CIEEMG tarafından araçların teslimatının durdurulması kararının, Gabon Savunma Bakanı Félicité Ongouori Ngoubili’nin Ekim 2022’de Paris’e yaptığı resmi ziyaret sırasında yapılan görüşmelerin ardından geri alındığı düşünülüyor. Bu zırhlı araçların teslimatı, Bongo’nun geçen ayın sonlarında yapılan bir kabine toplantısında, hava kuvvetleri için Airbus’tan tek bir C295 askeri nakliye uçağı satın alınmasına yönelik 52 milyon dolarlık kredi teklifini onaylamasından sadece haftalar sonra gerçekleşti.

Gabon son on yılda çok sayıda askeri donanım satın aldı. Ağustos 2022 bağımsızlık günü geçit töreninde ülkenin Çin’den alınan VP11 4×4 araçlarını kullandığı ortaya çıktı, ancak VP11’in selefi Güney Afrika iş birliği ile tasarlanmıştı. Maverick 4×4, Aravis ve VN1 8×8 zırhlı araçlarla birlikte on üç Norinco VP11 görüldü. Nispeten yakın zamanda teslim edilen diğer donanımlar arasında Dongfeng EQ2050 araçları ve Stockholm Uluslararası Barış Araştırma Enstitüsü’ne (SIPRI) göre 19 adet Type-07P piyade savaş aracı yer alıyor. Gabon 2015-2016 yılları arasında Fransız Nexter firmasından sekiz adet Aravis IFV ve 2010 yılında Paramount firmasından 24 adet Matador APC teslim almıştır. Ayrıca Gabon’un BM barışı koruma güçleri için Fransa tarafından beş VAB-VTT aracı ikinci el olarak tedarik edildi.

Afrika’da Nijer özelinde yaşanan son kriz Afrika ülkelerinin silahlanmaya daha çok yatırım yapmasına sebep olabilecek denli büyük. Bu durum zaten Afrika pazarında önemli bir yere sahip Türk firmalarının konumunu daha da güçlendirmesine sebep olabilir.

Leave feedback about this