Endonezya Hava Kuvvetlerine Yeni Radar
Savunma Sanayii

Endonezya Hava Kuvvetlerine Yeni Radar

Fransız üretici ve Endonezya devletine ait savunma firması PT Len Industri’den pazar günü yapılan açıklamaya göre Endonezya, hava sahası gözetleme çalışmalarını artırmak için Thales’e 13 adet uzun menzilli askeri radar siparişi verdi.

Şirketler tarafından yapılan ortak açıklamada, Ground Master 400 Alpha (GM400a) radarlarının Endonezya ordusuna her tür hava tehdidin tespitini entegre eden tek bir hava resminden yararlanma olanağı sağlayacağı belirtildi. Birkaç yılı kapsayan sözleşmenin tutarı ise henüz açıklanmadı.

Thales International Başkanı Pascale Sourisse AFP’ye yaptığı açıklamada, GM400a’nın 515 kilometre (320 mil) menzile sahip mobil bir radar olduğunu söyledi. Sözleşme, Thales’in radarları ve aldıkları bilgileri işleyecek bilgisayar sistemini inşa etmesini öngörüyor. PT Len ise radarların bazı bileşenlerinin yanı sıra ekipmanın kurulacağı istasyonların inşasından sorumlu olacak.

Platform sayısal biçimlendirme kullanan tamamen sayısal 3-boyutlu hava savunma Ground Master radar ailesinin bir parçası. Çok çeşitli hedefleri izleyerek geniş alan hava resmi sağladığı iddia edilen GM 400 dört kişilik bir ekip tarafından 30 dakika içinde kurulabilen bir AESA radar sistemidir. 6 metre uzunluğunda bir nakliye konteynerine yüklenebilen ve ağırlığı on tondan az olan platform yerinde konuşlandırıldığında, radar bir ağa bağlı hava savunma organizasyonunun bir parçası olarak çalışmak üzere bağlanabilir ve uzak bir konumdan kontrol edilebilir. Radarın menzil doğruluğu 50 metre, yükseklik doğruluğu 0,3 derece ve 100 deniz mili mesafede irtifa doğruluğu 2.000 feet olarak belirtilmiştir. Menzil çözünürlüğü 200 metre ve yükseklik çözünürlüğü 3 derece olarak belirtilen sistem -6 ile +5 derece arasında elektronik stabilizasyon özelliğine sahiptir. Sistemler radar sahasından ya da uzak bir merkezden çalıştırılabilir.

2008 yılında başlayan seri üretiminden bu yana Kanada Estonya, Finlandiya, Fransa, Hindistan ve Slovenya tarafından kullanılıyor. Takımadalardan oluşan bir devlet olan Endonezya bu yeni radar ağı sayesinde hava savunma ve erken uyarı kabiliyetlerini önemli oranda yükseltecektir.

Leave feedback about this