En İyi Savaş Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 20 Savaş Filmi (İmdb Sırasına Göre)
Kültür Sanat

En İyi Savaş Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 20 Savaş Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Savaş Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 20 Savaş Filmi (İmdb Sırasına Göre)

1- Saving Private Ryan / Er Ryan’ı Kurtarmak:

Imdb: 8.6

II. Dünya Savaşının son günlerinde geçen filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg oturuyor. James Ryan adlı bir eri arayan Amerikan ordusunun yaşadıklarını beyaz perde taşıyan film En İyi Yönetmen, En iyi Förüntü Yönetimi, En İyi Ses ve En İyi Kurgu dalında Oscar ödülüne layık görüldü.

2- Paths of Glory / Zafer Yolları

Imdb Puanı: 8.4

Yönetmenliğini Stanley Kubrick’in üstlendiği filmde, askerlerin hem cephede hem de cephe arkasında yaşadıkları anlatılıyor.

3- 1917

Imdb: 8.3

Gerçekli zamanlı çekilen bir savaş filmi olan 1917, 1. Dünya Savaşında iki askerin tehlikelerle dolu yolculuğunu anlatıyor. Sam Mendes’in yazıp yönettiği filmin oyuncu kadrosunda yer alan isimler şunlardır: Colin Firth, Dean Charles Chapman, George MacKay ve Daniel Mays

4- Braveheart / Cesur Yürek

Imdb: 8.3

1995 yılında gösterime giren film İngiltere – İskoçya savaşında, İskoç halkının özgürlük mücadelesini anlatıyor. Mel Gibson’un yönettiği Braveheart, Imdb Top 250 listesinin 78. sırasında yer alıyor.

5- Inglourious Basterds / Soysuzlar Çetesi

Imdb Puanı: 8.3

Amerikan bağımsız sinemasının en ünlü isimlerinden Quentin Tarantino’nun çektiği film, 2009 yılında gösterime girdi. Hitler’i öldürmek için kurulmuş bir çetenin maceralarını konu edinen film Fransa’nın başkenti Paris’te çekildi. Soysuzlar Çetesi, başta David di Donatello En İyi Yabancı Film Ödülü olmak üzere toplamda 124 ödül kazandı.

6- Nefes: Vatan Sağ Olsun

Imdb Puanı: 8.0

Çekimleri Antalya ve Hatay’da gerçekleştirilen Nefes: Vatan Sağ Olsun, 2008 yılının en çok gişe yapan yerli filmlerinden bir oldu.

7- Dunkirk:

Imbd Puanı: 7.9

Daha çok bilim-kurgu türündeki filmleriyle tanınan Christopher Nolan’ın yazıp yönettiği film, toplam 450 milyon dolar gişe hasılatı elde etti. İngiltere – Hollanda ortak yapımı olan Dunkirk, Almanya’nın 2. dünya savaşını kaybetmesinde etkili olan Dunkirk çıkarmasını anlatıyor.

8- Dağ:

Imdb Puanı: 7.8

2012 yılında gösterime giren Dağ filmi, cephanesi tükenmek üzere olan iki askerin arkadaşlık ve kahramanlık öyküsünü konu ediniyor.

9- Black Hawk Down / Kara Şahin Düştü

Imdb Puanı: 7.7

Somali’deki gizli görev için özel bir ekip oluşturulur. Ordu, Somali’ye indikten kısa bir süre sonra tuzağa düşer. Ewan McGregor ve Eric Bana’nın oynadığı film 2002 yılında En İyi Seks Mikyajı ve En İyi Kurgu dalında Oscar ödülü kazandı.

10- Fury

Imdb Puanı: 7.6

Cephanesi tükenmek üzere olan beş kişilik bir ekibin Nazi ordusuna karşı verdiği mücadeleyi anlatan filmin yönetmen koltuğunda David Ayer oturuyor. ABD, Çin, Fransa ortak yapımı olan Fury’in baş rollerinde Brad Pitt, John Bernthal, Michael Pena ve Logan Lerman yer alıyor.

11- The Thin Red Line / İnce Kırmızı Hat

Imdb Puanı: 7.6

Amerikalı yazar James Jones’un aynı adlı romanından beyaz perdeye uyarlanan filmde 1998 yılında gösterime girdi. Savaşın askerlerin üzerindeki yıkıcı etkisini anlatan filmi Berlin Film Festivalinde Altın Ayı Ödülünü kazandı.

12- Cross of Iron / Zafer Madalyası

Imdb Puanı: 7.5

Cross of Iron filminde zafer madalyası almayı saplantı haline getirmiş bir komutanın cephe gerisinde yaşadıkları anlatılıyor. Yönetmenliğini Sam Peckinpah’ın üstlendiği film, Türkiye’de 31 Ekim 1977 tarihinde gösterime girdi.

13- We Were Soldiers / Bir Zamanlar Askerdik

Imdb Puanı: 7.2

Randall Wallace’ın yazıp yönettiği Bir Zamanlar Askerdik filminde, Amerikan ordusunun hangi şartlar altında Vietnam Savaşına girdiği anlatılıyor.

14- War Horse / Savaş Atı

Imdb Puanı: 7.2

2. Dünya Savaşını bir atn gözünden anlata War Horse, Michael Morpurgo’nun aynı adlı romanından uyarlandı. 2011 yılında çekilen film 6 dalda Oscar’a aday gösterildi.

15- Casualties of War / Savaş Günahları

Imdb Puanı: 7.1

Brian De Palma’nın yazıp yönettiği Casualties of War, Amerikan Ordusunun Vietnam Savaşı sırasında işlediği savaş suçlarını konu ediniyor. 1989 yılında gösterime giren filmin oyuncu kadrosunda yer alan isimler: Michael J. Fox, Sean Penn ve John C. Reilly.

16- Jarhead / Kavanoz Kafa

Imdb: 7.0

Körfez Savaşına katılan askerlerin yaşadığı psikolojik değişimleri beyaz perdeye taşıyan yapım 2005 yılında gösterime girdi. Filmde 3 Akademi ödüllü Jake Gyllenhaal’e, Peter Sarsgaard ve Jamie Fox eşlik ediyor.

17- Tigerland / Cehennemin Ortasında

Imdb Puanı: 6.9

Baş rollerini Colin Farrell ve Clifton Collins Jr’ın paylaştığı film Vietnam Savaşı sırasında Amerikan askerlerinin yaşadığı zorlukları anlatıyor.

18- Tears of the Sun / Güneşin Gözyaşları

Imdb Puanı: 6.6

Rehin alınan mültecileri kurtarmak için kurulan özel bir ekibin yaşadıklarını konu edinen film 2003 yılında vizyona girdi.

19- Hart’s War / Şeref ve Cesaret

Imdb Puanı: 6.3

Bruce Wills ve Colin Farrell’in rol aldığı filmde toplama kampına gönderilen bir albayın başından geçen olaylar anlatılıyor.

20- Pearl Harbor:

Imdb Puanı: 6.2

7 Aralık 1941 tarihinde gerçekleşen Pearl Harbor saldırısını beyaz perdeye aktaran filmin yönetmen koltuğuna Michael Bay oturuyor. Saldırıya hazırlıksız yakalanan Amerikan ordusunun hayatta kalma mücadelesini anlatan yapım dünya genelinde 450 milyon gişe hasılatı elde etti

Leave feedback about this