En İyi Gerilim Ve Gizem Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Gerilim Ve Gizem Filmi (İMDB Sırasına Göre)
Kültür Sanat

En İyi Gerilim Ve Gizem Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Gerilim Ve Gizem Filmi (İMDB Sırasına Göre)

En İyi Gerilim Ve Gizem Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Gerilim Ve Gizem Filmi (İMDB Sırasına Göre)

 1- Inception (2010)

 IMDb: 8.8

 Tür: Aksiyon, Gizem, Macera, Bilim Kurgu

 Dom Cobb, rüya gören kişilerin bilinç altındaki düşünceleri çalabilmesi sayesinde ünlenmiş olan biridir. Bu durum da onun casusluk ismi verilen bir sektörde yer almasına yardımcı olmuştur. Ama Dom uluslararası bir kaçak durumuna düşer. Leonardo DiCaprio’ nun başrolünde yer aldığı bu filmde, Joseph-Gordon Lewitt, Marion Cotillard, Ellen Page ve Michael Caine gibi dev oyuncular yer alıyor.

 2- The Usual Suspect (1995)

 IMDb: 8.5

 Tür: Suç, Gerilim, Gizem

 The Usual Suspect, tüm zamanların en iyi filmleri arasında gösterilen gizem ve gerilim dolu bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. San Pedro’da bilinmeyen bir nedenden dolayı patlayan bir tekneyi araştıran polis, teknede 91 milyon dolarlık uyuşturucu ve 27 ceset bulur. Bu olaydan ise sadece iki kişi sağ kurtulur. Tekneden sağ kurtulanlardan birisi ise Macar terörist diğeri ise tetikçidir. Kint karakteri, yaşanan olaydan 6 hafta öncesini anlatıyor ve o konuşmaya başlayınca hikayede başlamış oluyor.

 3- The Prestige (2006)

 IMDb: 8.5

 Tür: Dram, Gizem, Bilim Kurgu

 Sihirbaz filmi ile aynı dönemde vizyona giren bu yapım, o dönem yayınlanan en iyi filmler arasında yer alıyor. The Prestige, iki ilizyonistin hem aşk hem de iş hayatında birbirleri ile çekişmelerini konu alıyor. Bu efsanevi yapım, film finalinde izleyicilere büyük bir şaşkınlık yaşatıyor.

 4- The Departed (2006)

 IMDb: 8.5

 Tür: Suç, Gizem, Dram

 2006 yılında vizyona giren bu film, aksiyon, gizem ve dram filmleri arasında önemli bir yere sahip bulunuyor. Soluksuz izleyeceğiniz bu müthiş eserde yer alan Billy Costigan, genç ve acemi bir polistir. Güney Boston polisinin uzun zamandır mücadele ettiği mafya babası Frank Castello’nun bölgedeki teşkilat tarafından mafyaya sızdırılır. Polis teşkilatı mafya içinde köstebek yetiştirir. Aynı zamanda da Collin de mafya babası Frank Castello’ya hizmet verir. Hem mafya hem de teşkilat kısa zaman sonra aralarında bir köstebek olduğunun farkına verir ve araştırmaya başlar.

 5- Old Boy (2003)

 IMDb: 8.4

 Tür: Gizem, Drama, Aksiyon

 İntikam temasında yer alan filmler arasında zirvede yer alan bu yapım, evli ve bir çocuğu olan Oh Dae-Su sorumsuz hareketleri nedeni ile sıkıntılı ama ailesi ile mutlu bir şekilde yaşayan bir adamdır. Kızının doğum gününde eve doğru gidecekken kaçırılan bu adam, gözlerini açtığı zaman ise, kendini hücrede bulur. Özel tasarlanmış olan bu hücrede yatak ve televizyon da bulunur. Buradan nasıl kurtulacağını bilemeyen Oh Dea, bir gün kendini dışarıda bulur. Kendisine bunu yapanları bulup cezalandırmak ister.

 6- Spotlight (2015)

 IMDb: 8.1

 Tür: Biyografi, Dram, Suç, Gizem

 Spotlight filmi, 30 yıl boyunca çocuklara cinsel istismar ettiği iddia edilen bir rahip hakkında yazılan makaleyi inceleyen ekibin korku, heyecan ve dram dolu hikayesini konu alır.

 7- Prisoners (2013)

 IMDb: 8.1

 Tür: Gizem, Suç, Gerilim

 Gerilim ve gizem filmleri arasında zirvede yer alan bu yapımda Keller Dover’ın 6 yaşındaki kızı ve onun yan komşusunun kızı bilinmeyen bir nedenden dolayı ortadan birden bire kaybolur. Elde olan tek ipucu ise, sokağın başında yer alan bir karavandır. Polis’in eldeki ipuçları ile herhangi bir sonuca ulaşamaması sonucunda kendi adaletini kendisi aramaya başlar.

 8- Shutter Island (2010)

 IMDb: 8.1

 Tür: Gizem, Gerilim

 2010 yapımı bir yapım olan Shutter Island filminin baş rollerinde Leanorda DiCaprio, Ben Kignsley ve Mark Ruffalo’nun yer alıyor. 1954 yılında, Soğuk Savaşın en gerilim dolu zamanlarında adli polis olarak görev yapan Teddy Daniels ve onun yeni ortağı olan Chuck Aule çok sayıda cinayet işlemiş bir seri katilin, kimsenin bir şekilde kaçmayı başaramadığı odalardan nasıl birden bire kaybolduğunu araştırmak için göreve çağrılır. Soğuk havanın ve fırtınanın eksik olmadığı bu alanda hiçbir şey aslında göründüğü gibi değildir. Soruşturma derinleştikçe Teddy, bulunduğu hastaneden hiçbir zaman çıkamayacağını düşünmeye başlar.

 9-Gone Girl (2014)

 IMDb: 8.1

 Tür: Dram, Gizem, Gerilim

 2014 yılında vizyona giren ve gerilim türünün en iyi örnekleri arasında yer alıyor. Gone Girl, evliliklerinin 5. yılını kutlamaya hazırlanırken Amy ve Nick’in başından geçen gizem dolu olayları konu alıyor.

 10- The Invisible Guest (2016)

 IMDb: 8.3

 Tür: Suç, Gerilim, Gizem

 İspanyol sinemasının en iyi filmleria rasında yer alan bu yapım, Contratiempo 2016 yılının en çok izlenen filmleri arasına girmeyi başarmıştır. Asya pazarı ile yapmış olduğu anlaşmalar ve yüksek teknoloji şirketlerinin seviyeleri nedeni ile Yılın Adamı olarak seçilen Adrian Doria’nın kendini savunma hikayesini anlatıyor.

Leave feedback about this