‘’Ege Adalarındaki Gelişmeleri İzliyoruz’’
Savunma Sanayii

‘’Ege Adalarındaki Gelişmeleri İzliyoruz’’

Milli savunma bakanlığının haftalık basın bilgilendirme toplantısında Ege, Akdeniz ve Kıbrıs da ki son gelişmeler hakkında bilgi verildi. Bakanlık yetkilileri ‘’Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, Ege ve Akdeniz’de ülkemizin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak ve menfaatlerini tavizsiz bir şekilde korumaya devam etmektedir. Ülkemiz, tüm sorunların uluslararası hukuka, iyi komşuluk ilişkilerine ve müttefiklik ruhuna uygun, barışçıl metotlarla, karşılıklı saygı ve diyalog yoluyla çözülmesinden yanadır ve bunun için büyük çaba harcamaktadır. Komşumuz Yunanistan ile son dönemde gelişen olumlu havanın devam ettirilmesi ve geliştirilmesi için karşılıklı çabalarımız sürmektedir.’’ Dedi.

 Soru-cevap kısmında Ege adalarında açılması Planlanan ABD üsleri ile ilgili soruya yanıt verildi. Bakanlık kaynakları tarafından yapılan açıklamada ‘’ Biz savunma ve güvenlik konusunda ülkemizin etrafında meydana gelen tüm gelişmeleri takip ediyoruz. Ve değerlendiriyoruz. Bu konuyla ilgili şu anda kesinleşmiş bir karar yok, ama biz gelişmeleri yakından takip ediyoruz” denildi.

Bakanlık kaynakları, Yunanistan tarafından yapılan “diyaloğa ilişkin” son açıklamalarla ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Kaynaklar, Güven Artırıcı Önlemler Toplantılarına dikkat çekerek “Yunanistan ile son dönemde ortaya çıkan olumlu havanın devam ettirilmesine yönelik her iki taraf da çaba sarf ediyor. Sahada bunu yakinen görebiliyoruz. Görüşmeler konusunda bizim üzerinde durduğumuz husus, Güven Artırıcı Önlemler Toplantıları. Bu toplantılarla ilgili takvim oluşturulması için teknik seviyede Yunanlılarla çalışacağız, temaslarımıza devam edeceğiz” dedi.

Leave feedback about this