DIANA 2023 programına katılan firmalar açıklandı
Savunma Sanayii

DIANA 2023 programına katılan firmalar açıklandı

NATO’nun yeni girişimi, Kuzey Atlantik Savunma İnovasyon Hızlandırıcısı “DIANA programı” çerçevesinde 2023 yılı programına katılan şirketler duyuruldu.

NATO’nun yeni girişimi, Kuzey Atlantik Savunma İnovasyon Hızlandırıcısı olarak ifade edilen DIANA girişimi, 2023 yılı için birkaç milyon Avro ‘start-up’ firmalara fon sağlamayı planlamıştı. Önümüzdeki yıllarla beraber bu tutarın 50 milyon Avro bandına çıkarılacağı da ifade edilmişti. Programa katılmaya hak kazanan firmalar açıklandı.

Enerji Dayanıklılığı konusunda, “Goldilock Secure Limited, McGuire Aero Propulsion Solutions Inc, Zepher Flight Laboratories, IONATE, Ore Energy B.V. , Zelestium Technologies S.L. , Spacelis, AquaGen blue (DynoRotor Inc.), IceWind ehf, GaltTec OÜ, Kitepower (Enevate B.V.), WPE Research & Development, Texavie” isimli firmalar yer aldı.

Algılama ve Gözetim konusunda, “Ping Dsp Inc, Lobster Robotics B.V. , Skarv Technologies AS, Owl Integrations, DotOcean NV, HGPartners LLC – SEADAR, Dolphin Labs Ocean (CalWave), aRoboticsCompany, Grayscale AI Ltd, Marine Thinking Inc. , Elwave SAS, Water Linked AS, Aquark Technologies Limited, Sotiria Technology, Phantom Photonics” firmalar yer aldı.

Güvenli Bilgi Paylaşımı başlığında ise, “Astrolight UAB, GIM Robotics OY, VanWyn Inc. , Ephos, Anzen Technology Systems, Hushmesh Inc. , AVoptics Limited, Revobeam, Secqai Ltd, Vistareader UAB, LevelQuantum s.r.l. , Qubitrium, Neuromorphica Ltd. , Dronetag s.r.o, QuadSAT ApS, G2-Zero” isimli firmalar bulundu.

İlk aşamayı geçenler, her biri 100 Bin Avro hibe alacak ve ikinci aşamaya geçmeyi başaranlar altı aylık dönem için her biri 300 bin Avro hibeye ulaşacak.

“Onlarla çalışmak için sabırsızlanıyoruz”

DIANA’nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda firmalar için şu ifadeler kullanıldı,

“DIANA, 2023 programımıza katılan şirketleri duyurmaktan mutluluk duyarız hepsini tebrik ederiz.
Bunlar, gerçekten çığır açan teknolojiler geliştiren, gezegendeki en heyecan verici yenilikçilerden olan firmalar. 44 şirket bin 300’den fazla başvuru arasından seçildi. DIANA’da hepimiz onlarla çalışmaya başlamak için sabırsızlanıyoruz.”

Barış ve güvenlik için teknoloji

DIANA Genel Müdürü Profesör Deeph Chana program ile ilgili yaptığı açıklamada DIANA misyonuna dikkat çekerek,  “DIANA’nın misyonu, daha sürdürülebilir ve güvenli bir Dünya için transatlantik bir inovasyon merkezi inşa etmektir. Bunu, NATO İttifakı genelindeki en parlak ve en iyi start-up’ları ve yenilikçileri belirleyerek ve onların barış ve güvenliğin korunmasına yardımcı olabilecek teknolojiler geliştirme çabalarını destekleyerek yapıyoruz. Bizim amacımız, desteklediğimiz “çift kullanımlı” teknolojilerin aynı zamanda bir dizi acil küresel sorunun çözümüne de yardımcı olmasıdır. İklim değişikliğinden, enerji kıtlığına, gıda güvensizliğine kadar pek çok alanda önlemler alınması için teknolojiler geliştirilmesini önceliyoruz. Buna karşılık, önümüzdeki yıllarda çatışmaların temel faktörlerinden bazılarını ortadan kaldırmak da büyük önem arz ediyor. Bugün, ilk yarışmalarımızda başarılı olan firmaları açıkladığımız için çok mutluyum. Enerji dayanıklılığı, algılama ve gözetleme ve güvenli bilgi paylaşımı konularında, her üç kategoride de olağanüstü derecede yaratıcı fikirler aldık.” dedi.

DIANA Programı nedir?

NATO tarafından başlatılan DIANA girişiminin amacı savunma ve ticari sektörlerde çalışabilen çift amaçlı teknolojileri test etmek ve şirketleri bu alanda fonlarla desteklemektir. DIANA, şirketleri savunma sektöründe kullanılabilecek teknolojileri geliştirmeleri için teşvik etmektedir. Özellikle enerji tedarik direnci, algılama ve gözetim, güvenli bilgi paylaşımı gibi alanlarda çalışan teknolojilere odaklanmaktadır. Bu teknolojilerin askeri amaçlarla kullanılabileceği gibi ticari sektörde de kullanım potansiyeli bulunmaktadır.

DIANA’nın Türkiye’deki test merkezi

İngiltere ve Kanada’da iki bölge ofisi olan program için ayrıca 20 ülkede 47 test merkezi ve dokuz hızlandırıcı merkez belirlendi. Türkiye’de Gebze merkezli TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi ve Ankara merkezli TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü, DIANA programı kapsamında yapılacak çalışmalar için test merkezi olacak.

Leave feedback about this