Defense News Top 100 2023 Açıklandı
Savunma Sanayii

Defense News Top 100 2023 Açıklandı

ABD’li Savunma Haberciliği Sitesi Defense News tarafından her yıl hazırlanan ‘’Dünyanın En İyi 100 Savunma Sanayi Şirketi’’ listesi yenilendi. 2023 yılı verilerine göre hazırlanan listeye 4 Türk firması girdi.

2022 yılı listesinde 49. Sırada olan ASELSAN bu yıl 2 sıra yükselerek 47. sıraya çıktı, 2022 yılında 67. Sırada bulunan TUSAŞ ise bu yıl listeye 68. Sıradan giriş yaptı, yine 2022 yılında 86. sırada olan ROKETSAN ise 6 sıra atlayarak 80. sıraya yerleşti.

Daha önceki yıllarda listeye giremeyen ASFAT ise bu yıl ilk kez son sıradan listeye girdi. Listeye ASFAT ile birlikte giren 9 firmanın altısı Amerikan, Biri Alman, Biri Lüksemburg ve biri de Japon firması.

Her yıl bir önceki yılın finans rakamlarına göre düzenlenen listede birincilik bir önceki yılda olduğu gibi Lockheed Martin’in olurken ikincilik ise yine geçtiğimiz yılın ikincisi RTX oldu. Üçüncülük sıralamasında ise Boeing’in yerini Northrop Grumman aldı. Listenin ilk 10 sıralamasında 6 havacılık firmasının olması da bir başka önemli detay.

Ağırlıklı olarak ABD şirketlerinin bulunduğu listenin ilk 10 sıralamasında 3 adet Çin şirketinin bulunması dikkatleri çekti. Aviation Industry Corporation of China listeye 4. sıradan giriş yaparken China North Industries Group Corporation Limited 8. sıradan, China South Industries Group Corporation ise 10. sıradan listeye giriş yaptı. Bu üç Çin firmasının 2022 yılı cirolarının toplamı listenin ilk üç sıralamasında olan 3 büyük Amerikan firması Lockheed Martin, RTX ve Northrop Grumman’ın 2022 toplam cirolarından 39 milyon dolar daha fazla.

Listedeki bir diğer ilginç veri ise Ukrayna- Rusya savaşının devam ettiği bir dönemde listedeki ilk on firmadan yalnızca Northrop Grumman ve Aviation Industry Corporation of China’nın savunma sektörüne yönelik satışlardan kar elde etmiş olması.

Genel olarak bakıldığında Rusya-Ukrayna Savaşının başlatmış olduğu iddia edilen büyük silahlanma akımı iddiasının tersine listeye giren firmaların büyük çoğunluğunun savunma sektöründe yapmış olduğu ihracatların beklenilenden ve hatta bir önceki yıl yapılan satışlardan daha düşük olduğu ilginç bir biçimde görünüyor.

Defence News’in firmaların beyan ettiği ihracat bilgilerini esas alarak oluşturulmuş olduğu liste ihracat rakamlarını beyan etmeyen fakat sektörde yapmış olduğu satış, modernizasyon, teknoloji transferi ve benzeri anlaşmalar ile oldukça tanınan Baykar teknoloji gibi firmaları dahil etmiyor. Bu açılardan bakıldığında Defence News Top 100 listesinin dünya savunma sektörü hakkında listeyi inceleyenlere sektörel gelişmeler hakkında fikir veren önemli bir kaynak olsa da tek başına yeterli olduğunu söylemek mümkün değil.

Leave feedback about this