Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi: Tüm Türkiye’de doğal gaz kullanımı 1 ay ücretsiz olacak
Savunma Sanayii

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi: Tüm Türkiye’de doğal gaz kullanımı 1 ay ücretsiz olacak

Cumhurbaşkanı ERDOĞAN’DAN BEDAVA DOĞALGAZ MÜJDESİ


Karadeniz Gazı Devreye Alma Töreni, Filyos Gaz İşleme Tesisi’nde Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Başkan Erdoğan, tarihi günde dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Tesis sayesinde günde 40 milyon metreküp gaz çıkartılabileceğini belirten Başkan Erdoğan bir de müjde verdi.

Türkiye’nin enerji ihtiyacının giderilmesine ve ekonomisine doğrudan çok büyük bir katkı sağlayacak Karadeniz gazının karaya ulaştırılması çalışmaları meyvelerini verdi.

Filyos Gaz İşleme Tesisi’nde Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla ‘Karadeniz Gazı Devreye Alma Töreni’ gerçekleştirilirken, Başkan Erdoğan bu tarihi günde dikkat çeken açıklamalarda bulundu ve bir de müjde verdi.


Zonguldak’ın Filyos beldesinde Karadeniz gazını devreye alma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Konutlarımızda ilk bir ay tamamı ücretsiz, bir yıl mutfak ve sıcak su kullanımındaki 25 metreküplük doğalgazı ücretsiz veriyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi: Tüm Türkiye'de doğal gaz kullanımı 1 ay ücretsiz olacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi: Tüm Türkiye’de doğal gaz kullanımı 1 ay ücretsiz olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih Sondaj Gemisi ile başlayan keşfin 710 milyar metreküpe ulaştığını hatırlattı. Vatandaşlara iki müjde veren Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasına şöyle başladı:

İşte Başkan Erdoğan’ın açıklamaları


İki bayramı bir arada yaşamak için buradayız. Birincisi, yarın kavuşacağımız Ramazan Bayramı’dır. İkinci bayramımız, ülkemizin enerji bağımsızlığı yolunda tarihi bir adım olan Karadeniz gazının devreye alınmasıdır.

Sakarya sahamızdaki gaz miktarı 652 milyar metreküp olarak tescillendi. Bir diğer saha olan Çaycuma-1 kuyusunda da 58 milyar metreküp rezerv keşfi yapıldı. Karadeniz’deki gaz rezervimiz 710 milyar metreküpe ulaştı. Ocak 2021’de kara tesisinin inşasına başladık. Aynı yılın temmuz ayında sahadan kuyuya ilk doğal gaz akışının tesislerini tamamladık.

Yaklaşık 10 bin personelin ve 50 geminin geceli gündüzlü çalışmasıyla ortaya çıkan bu başarının gururu milletimizin tamamına aittir. Dünyanın diğer yerlerinde 6-7 yıl süren keşfedilen gazı kullanabilir hale getirme süresini biz 3 yılın altına indirdik.


Günde 40 milyon metreküp gaz çıkartacağız.

“32 ay sonra Karadeniz gazının devreye alınmasıyla bu meşakkatli yolculuğun en mutlu anına geldik”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, denizdeki sondaj çalışmaları sürerken bir taraftan da 2021 yılının Ocak ayında kara tesislerinin inşasına başlandığını hatırlattı. Ardından boru serimi ve testlerle birlikte 32 aylık sürede Karadeniz gaz’nın devreye alındığını ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şunları kaydetti:

Cumhurbaşkanı ERDOĞAN'DAN BEDAVA DOĞALGAZ MÜJDESİ
Cumhurbaşkanı ERDOĞAN’DAN BEDAVA DOĞALGAZ MÜJDESİ

AYLIK KATKI 125-150 TL OLACAK

Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin yıllık ortalama doğal gaz tüketimi 1.500 m3. Aylık ortalama tüketim ise 125 m3. Kışın ise aylık en az doğal gaz tüketimi 250 m3 dolayında hesaplanıyor.  1 yıl boyunca aylık ücret alınmayacak olan 25 m3’lük gazın bedeli ise Nisan ayı tarifesiyle metreküp başına dağıtım bölgesine göre değişmekle birlikte 5-6 TL ortalama fiyattan yaklaşık 125 TL – 150 TL civarında hesaplanmaktadır. Bugunkü fiyatlarla 12 aylık katkı da hane başına 1.500 -1800TL civarında olacaktır.


Leave feedback about this