BAE’den Çad’a Askeri Yardım
Savunma Sanayii

BAE’den Çad’a Askeri Yardım

Ariete Geri Dönüyor

Ağustos 7, 2023

BAE’nin resmi haber ajansı WAM, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Çad’a “terörle mücadele” çabalarını ve sınır korumasını desteklemek üzere askeri araçlar ve diğer güvenlik teçhizatı gönderdiğini söyledi.

Çöl rengindeki zırhlı araçlardan ikisinin üzerine Emirlik ve Çad bayraklarının örtüldüğü bir fotoğrafa yer verdi. Araçların üreticisi BAE firması NIMR. “BAE, Çad Cumhuriyeti’nin terörle mücadele ve sınır koruma kabiliyetlerini desteklemek amacıyla bu ülkeye askeri araç ve güvenlik teçhizatı gönderdi” diyen WAM, teçhizatla ilgili ayrıntı vermedi. Bununla birlikte servis edilen fotoğraflarda araçların Ajbar oldukları görülüyor. WAM, iki ülkenin Çad Devlet Başkanı General Mahamat Idriss Deby Itno’nun ziyareti sırasında bir askeri iş birliği anlaşması imzaladıklarını söyledi. WAM ayrıca askeri iş birliği anlaşmasının iki ülke arasında imzalanan birkaç ikili anlaşmadan biri olduğunu belirtti. Çad Savunma Bakanı Daoud Yaya Brahim AFP’ye yaptığı açıklamada “Bu ekipman terörle mücadele çerçevesinde savunma güçlerimizi güçlendirmemizi sağlıyor” dedi.

Kendi savunma sanayisini geliştiren BAE, Afrika ülkeleriyle olan angajmanını da arttırıyor. Ayrıca Temmuz sonunda beridir Çad’ın komşularından birisi olan Nijer’de yaşanan kriz Afrika ülkelerinin silah yatırımlarını yükseltmesine neden olabilir.

Haber Merkezi

Leave feedback about this