Askeri araçlar da ASELSAN ile hibrit teknolojiye geçiyor
Teknoloji

Askeri araçlar da ASELSAN ile hibrit teknolojiye geçiyor

Askeri araçlar için geliştirilen ASELSAN Hibrit Tahrik Sistemi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücüne güç katacak.

Askeri araçlar da ASELSAN ile hibrit teknolojiye geçiyor

AA & Ensonhaber

ASELSAN, 25-28 Temmuz’da İstanbul’da düzenlenecek IDEF Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda (IDEF 2023) haberleşme, hava savunma, aviyonik, elektro-optik, elektronik harp, radar ve insansız sistemler alanındaki yeteneklerini yerli ve yabancı ziyaretçiler ile paylaşacak.

Bir süredir elektrikli araç sistemleri konusunda çalışmalar yapan, bunları sivil alanda kullanıma sunan ASELSAN, ulaştığı noktayı da fuarda gözler önüne serecek.

ASELSAN’ın elektrikli çekiş sistemleri otobüslerde de kullanılıyor

ASELSAN’ın elektrikli çekiş sistemleriyle donatılan, TEMSA tarafından üretilen elektrikli otobüsler Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından etkin bir şekilde kullanılıyor. Yine ASELSAN elektrikli çekiş sistemleri ile donatılan KARSAN üretimi elektrikli minibüsler de yollara çıkmak için gün sayıyor. ASELSAN sistemi kullanılarak BMC tarafından geliştirilen 12 metre elektrikli otobüs çalışmasında da sona gelindi.

ASELSAN askeri araçları hibrit teknolojiye hazırlıyor

Hibrit tahrik sistemi ilk kez görücüye çıkıyor

ASELSAN, üzerinde çalıştığı hibrit tahrik sistemini de IDEF 2023’te ilk kez sergilenecek. Hibrit tahrik sistemi, tüm askeri araç üreticisi firmalar için yerli ve milli bir çekiş sistemi çözümü olacak. Proje kapsamında geliştirilen Dahili ve Uyarlanabilir Batarya Sistemi ile de meskun mahalde sessiz intikal ve sessiz operasyon imkanı doğacak.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı önderliğinde, ASELSAN ve BMC Power arasında imzalanan Hibrit Tahrik Sistemi Geliştirilmesi Teknoloji Kazanım Yükümlülüğü Projesi kapsamında, aksa entegre elektrik motoru tahrikli (e-aks) hibrit çekiş sistemi ilk kez 4×4, 6×6 ve 8×8 askeri araçlara yönelik seri hibrit mimaride geliştiriliyor.

Seri hibrit mimari ile askeri araçlardaki menzil sorunu da ortadan kalkacak. Geliştirilen dümenlenebilir yapıda e-aks sisteminin 4×4 (20 ton), 6×6 (30 ton), 8×8 (40 ton) araçlarda kullanımı mümkün olacak.

ASELSAN askeri araçları hibrit teknolojiye hazırlıyor

Zor koşullarda araçların operasyonel olması sağlanacak

Sistemin ana yapı taşı olan elektronik diferansiyel motorun hız, tork değerleri kontrol edilerek herhangi bir arıza durumunda diğer motorlara güç isteği yönlendirilerek aracın operasyonuna devam etmesi sağlanacak. Bu özellik, zor koşullarda görev yapan personelin olumsuz durumlarda aracı yürür şekilde kullanabilmesine katkı verecek. Elektronik diferansiyel sayesinde mekanik diferansiyel ortadan kaldırılarak yurt dışı bağımlılığın da önüne geçilecek. Aks üzerine yerleştirilen motor ve sürücüler ile elektronik birimler de ASELSAN tarafından milli ve yerli olarak tasarlanarak geliştirildi.

ASELSAN askeri araçları hibrit teknolojiye hazırlıyor

Dahili Jeneratör Sistemi var

Sistemde bulunan Dahili Jeneratör Sistemi ile hem bataryalar şarj edilecek hem de sahada görev yapan personelin ve diğer sistemlerin/cihazların enerji ihtiyacı ek jeneratör taşınmasına gerek kalmadan sağlanabilecek.

Tasarım aşaması tamamlanan ve BASE A.Ş. ile birlikte geliştirilmekte olan sistemin laboratuvar ortamında testlerine başlanmış olup, 2024 yılında da gerçek saha koşullarında testleri gerçekleştirilecek.

ASELSAN askeri araçları hibrit teknolojiye hazırlıyor

Leave feedback about this