ASELSAN GÜRZ Hava ve Füze Savunma Sistemi
Savunma Sanayii

ASELSAN GÜRZ Hava ve Füze Savunma Sistemi


ASELSAN, çok alçak ve alçak irtifa hava tehditlerine karşı çoklu önleyici kullanım imkanı sunan yenilikçi hava ve füze savunma sistemi GÜRZ’ü geliştirdi. İlk kez IDEF 2023’te sergilenecek olan GÜRZ Hava ve Füze Savunma Sistemi, İHA’lar, helikopterler, savaş uçakları, seyir füzeleri ile havadan karaya atılan mühimmata karşı görev yapacak.

ASELSAN GÜRZ Hava ve Füze Savunma Sistemi
ASELSAN GÜRZ Hava ve Füze Savunma Sistemi

ASELSAN, 25-28 Temmuz’da İstanbul’da düzenlenecek 16’ncı Uluslararası Savunma Sanayii Fuarında (IDEF 2023), haberleşme, hava savunma, aviyonik, elektro-optik, elektronik harp, radar ve insansız sistemler alanındaki yeteneklerini yerli ve yabancı ziyaretçiler ile paylaşacak.

Daha yüksek hassasiyet ve uzun menzile sahip AESA radarların 4 yana bakması sürekli 360 derece kapsama sağlayacaktır. TÜBİTAK SAGE Genel Müdürü Gürcan Okumuş, GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN füzelerinin karadan kullanımı üzerine çalışmaların olduğunu açıklamıştı.


Türkiye’nin katmanlı hava savunmasını yerli ve milli imkanlarla sağlamak için Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda bir dizi proje yürüten, bunları güvenlik güçlerinin envanterine katmaya başlayan ASELSAN, çözümlerine bir yenisini ekledi.

IDEF 2023’te sergilenecek

ASELSAN GÜRZ Hava ve Füze Savunma Sistemi
ASELSAN GÜRZ Hava ve Füze Savunma Sistemi

GÜRZ Hava ve Füze Savunma Sistemi, ASELSAN’ın çok alçak ve alçak irtifa hava tehditlerine karşı çoklu önleyici (top ve füze) kullanım imkanı sunan yenilikçi bir hava ve füze savunma sistemi olarak IDEF 2023’te sergilenecek.

GÜRZ, zırhlı 8×8 lastik tekerlekli platform üzerinde yer alıyor ve üstün teknolojik özellikleri ile öne çıkıyor. Sistem, İHA’lar, helikopterler, savaş uçakları, seyir füzeleri ile havadan karaya atılan mühimmata karşı görev yapacak.


GÜRZ, hem sabit tesislerin hem de intikal halindeki konvoyların hava tehditlerine karşı korunmasını sağlayacak

Değişen savaş koşulları ile birlikte hareket kabiliyeti yüksek hava ve füze savunma sistemlerine olan ihtiyaç arttı. GÜRZ Hava ve Füze Savunma Sistemi, hem sabit tesislerin hem de intikal halindeki konvoyların hava tehditlerine karşı korunmasını sağlayacak. Sistemin üstün hedef tespit, teşhis ve takip yetenekleri, sahip olduğu önleyici seti, gelişmiş tehdit değerlendirme ve silah tahsis çözümleri sayesinde tehditlere karşı yüksek imha gücünü maliyet etkin bir mimaride sunuyor.

GÜRZ Hava ve Füze Savunma Sistemi

GÜRZ Hava ve Füze Savunma Sistemi
GÜRZ Hava ve Füze Savunma Sistemi

GÜRZ Hava ve Füze Savunma Sistemi; 35 milimetre Hava Savunma Topu (Parçacıklı Mühimmat Ailesi ATOM, HEI, TP), 4 adet Çok Alçak İrtifa Hava Savunma Füzesi, 4 adet Alçak İrtifa Hava Savunma Füzesi, 4 adet Aktif Faz Dizili (AESA) Arama Radarı, atış kontrol radarı, elektro-optik algılayıcılar ve veri bağı gibi bileşenlerden oluşuyor.


Çok Alçak İrtifa alanında SUNGUR veya STINGER gibi MANPAD Füzeleri kullanırken, Alçak İrtifa olarak ise BOZDOĞAN Füzesi kullanılıyor. GÜRZ’ün patent görselleri, yaklaşık 1 yıl önce sosyal medyada Rus kullanıcılar tarafından ‘Türk Pantrsir’i’ olarak paylaşılmıştı.

Panstir benzeri hava savunma sistemi gibi  olsa da GÜRZ’ün, Pantsir’e göre çok daha gelişmiş özelliklere sahip olduğu görülmektedir.


Leave feedback about this