Ariete Geri Dönüyor
Savunma Sanayii

Ariete Geri Dönüyor

İtalya, Ariete tanklarını geliştirmek için yaklaşık 1 milyar dolarlık anlaşma imzaladı.

İtalya, eskiyen tanklarını yenilemek üzere yerel bir konsorsiyumla 848,8 milyon Avro (928,3 milyon ABD Doları) değerinde bir sözleşme imzaladı. İtalya, Ariete tanklarının 90’ını yükseltmek üzere İtalyan Iveco ve Oto Melara firmalarının ortak girişimi olan CIO ile anlaşma imzaladı ve 35 yükseltilmiş platform için daha opsiyon sundu.

Ülkenin 200 Ariete tankından oluşan bir filosu var, ancak sadece 50 tanesi operasyonel durumda. Aylardır üzerinde çalışılan ancak İtalya’nın tank kapasitesini arttırmaya çalışmasıyla birlikte yeni bir aciliyet kazan anlaşma 2 Ağustos’ta imzalandı. Geçtiğimiz ay İtalya’nın Savunma Bakanı Isabella Rauti Parlamento’ya yaptığı açıklamada ülkenin NATO gereksinimlerini karşılamak için 250’den fazla muharebe tankına ihtiyacı olduğunu söylemişti. Hükümet bu hedefe Ariete yükseltmelerinin yanı sıra Alman Krauss-Maffei Wegmann firmasından 133 yeni Leopard 2A8 muharebe tankı satın alarak ulaşmayı planlıyor.

Anlaşma hakkında bilgi sahibi bir İtalyan kaynak Roma’nın Leopard tankları için İtalyan sanayi girdisine ihtiyaç duyacağını, yani iş paylaşımında İtalyan firmalarının da yer alacağını söyledi. İsminin açıklanmasını istemeyen kaynak, bu nedenle İtalya’nın Leopard anlaşmasını bu yıl içinde sonuçlandırmasının pek olası olmadığını söyledi.

Leave feedback about this