AMPV’de Sona Doğru
Savunma Sanayii

AMPV’de Sona Doğru

ABD Ordusu zırhlı aracın tam kapasite üretimine yeşil ışık yaktı.

ABD Ordusu’nun Program Yürütme Ofisi Kara Muharebe Sistemleri sözcüsü Defense News’e yaptığı açıklamada, ABD Ordusu’nun bu hafta Zırhlı Çok Amaçlı Araç’ı tam hız üretim için onayladığını söyledi. Sözcü, AMPV’nin üreticisi BAE Systems ile imzalanan tam kapasite üretim sözleşmesinin askıda olduğunu söyledi.

Ordu ilk AMPV’leri mart ayında Fort Stewart, Georgia’daki 3. Piyade Tümeni, 1. Zırhlı Tugay Muharebe Ekibine teslim ederek 1960’lardan beri kullanılan M113 zırhlı personel taşıyıcıları için sonun başlangıcını işaret etti. BAE Systems o tarihte yaptığı açıklamada tam kapasite üretim kararının o ayın sonuna kadar alınmasının beklendiğini belirtmişti. Üretim kalitesinin sağlanmasının “kritik” olduğunu belirten sözcü, düşük oranlı ilk üretim sırasındaki sorunların çözüldüğünü ve araçların gerekli spesifikasyonlara uygun olduğunu sözlerine ekledi. “AMPV’nin sahaya sürülmesi faaliyetlerinde herhangi bir etki olmadığını belirtmek önemlidir.” Ordu, tam kapasite üretim kararından önce BAE ile mart ayında 245,6 milyon dolarlık bir sözleşme ve 3 Ağustos’ta da üretimi devam ettirmek için uzun vadeli ürünler satın almak üzere 120 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı.

Ordunun mart ayında açıklanan 2024 mali yılı bütçe talebi, beklenen artış yerine bir yıl önce planlanandan daha az sayıda AMPV alınmasını öngörüyordu. Ordu, 2023 mali yılı bütçe belgelerine göre 2024 mali yılında 682,4 milyon dolar karşılığında 131 AMPV satın almayı planlamıştı, ancak bunun yerine hizmetin temel bütçe talebi 555 milyon dolar karşılığında 91 araç istedi. Bununla birlikte, temel bütçe bir kesintiye işaret ederken, AMPV tedarikini artırma planı, Ukrayna’ya yaklaşık 400 M113 gönderme maliyetinin bir kısmını karşılamak için Ordu’ya sağlanan kongre onaylı ek fonla mümkün olacaktır. Ordu, ek finansmanı kullanarak bu M113’lerin yerini alacak toplam 154 yeni AMPV satın almayı planlıyor.

AMPV ürün müdürü Yarbay Nate Costa bu yılın başlarında yaptığı açıklamada, temel bütçe ve ek finansman birleştirildiğinde ordunun 2024 mali yılında toplam 197 AMPV satın alacağını, bunun da temel bütçede finanse edilen araç sayısını kabaca ikiye katladığını söyledi. Kongre, üretimin ilk yılında 72 araç üretilmesi için 2023 mali yılında finansmanı onayladı. Hem Temsilciler Meclisi hem de Senato savunma ödenekleri alt komiteleri, FY24 harcama tasarılarında AMPV programında benzer miktarlarda kesinti yapılmasını önerdi: Temsilciler Meclisi ödenek ayırıcıları programda 163 milyon dolarlık bir kesinti önerirken, Senato ödenek ayırıcıları üretim kapasitesi endişelerini gerekçe göstererek 155 milyon dolarlık bir kesinti önerdi.

AMPV programı Ocak 2019’da düşük oranlı üretime başladı, ancak program ofisi geçen yıl ilk araçların teslimatının iki ay gecikeceğini ve BAE’nin York, Pennsylvania’daki üretim tesislerindeki takım ve montaj hattı zorlukları nedeniyle üretim yeterlilik testlerinin tamamlanmasının yedi ay gecikeceğini belirtti. Koronavirüs salgını komplikasyonları çabaları daha da yavaşlattı.

Ordu son yıllarda, York’taki ilk üretim zorlukları nedeniyle, her yıl bir tugay seti üretme planını düşürmüştü. Ancak Costa Mart ayında yaptığı açıklamada, servisin orijinal saha planlarını her yıl bir buçuk tugaya geri döndürmeyi başardığını ve bunun da önümüzdeki iki yıl içinde üretimi ayda 12 araçtan 16’ya çıkarmaya denk geldiğini söyledi.

Yapılan bu son anlaşma AMPV programında kritik bir dönüm noktası.

Leave feedback about this