Almanya’ya 4 Milyar Euro’luk İsrail Koruması
Savunma Sanayii

Almanya’ya 4 Milyar Euro’luk İsrail Koruması

Mart 2023’te Almanya’nın yakın hava savunması için Arrow-3 anti-balistik yakın hava savunma füze sistemi alımına Amerika’dan da beklenen onayın gelmesi üzerine Almanya toplam değeri 17 milyar Euro olan hava savunma kapasitesini arttırma stratejisi için bir hamle daha yaptı. Bu stratejinin bir ayağında Arrow-3 sistemi, diğer ayağında Amerikan Patriot hava savunma sistemi ve son olarak da Alman IRIS-T hava savunma sistemi oluşturuyor.

Arrow-3 veya Hetz 3, İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) ve Boeing tarafından geliştirilmiş bir hava savunma füze sistemidir. İsrail’in çok katmanlı anti-balistik füze savunma mimarisinin de merkezi bir parçası olan Arrow-3, uzun menzilli balistik füzeleri henüz dış atmosferdeyken yakalayıp imha etmek üzere özel olarak tasarlandı; hedefleri son derece yüksek bir irtifada vurarak enkazın ve olası savaş başlıklarının yere ulaşmasını önleme yeteneğine sahip olduğu, bunun için füzenin hedefin yakınında patlamak yerine görevini yerine getirmek için doğrudan hedefi vurduğu bir “vur-öldür” yaklaşımı kullandığı söylenmektedir. Bu sistemin yerden ne kadar yüksekte ve ne kadar menzildeki hedefleri vurduğu bilgisi ise gizli tutulmaktadır. Arrow 3 sistemi, 800-900 kilometre uzaklığa kadar gelen hedefleri tespit edebildiği bildirilen EL/M-2080 “Green Pine” radar sistemleriyle de bağlantılıdır.

Sistemin entegrasyonu ve geliştirilmesi için ana yüklenici İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) olup, diğer İsrail ve Amerikan savunma firmaları ile birlikte çalışmaktadır. Alman parlamentosunun 560 milyon Avroya varan avans ödemelerini önümüzdeki hafta açıklaması beklenmekle birlikte henüz son imzalar atılmış değil. Alman hükümeti yıl sonuna kadar sistemin satın alınması konusunda İsrail ile bir anlaşma yapmaya çalışıyor. Herhangi bir sorun yaşanmadığı takdirde 2025 yılının son çeyreğinde Alman Hava Kuvvetleri, atmosfer dışındaki balistik füzeleri engellemek üzere tasarlanan sistemi teslim alacak.

Leave feedback about this