Almanya Ukrayna’ya Desteğe Devam Ediyor
Savunma Sanayii

Almanya Ukrayna’ya Desteğe Devam Ediyor

Almanya Ukrayna’ya ilave Bergepanzer 2 Zırhlı Kurtarma Aracı teslim edecek

Alman Savunma Bakanlığı, 4 Ağustos 2023 tarihinde yayınladığı güncellenmiş bir listeyle, Ukrayna’nın askeri cephaneliğini geliştirmek üzere 6 yeni Bergepanzer 2 zırhlı kurtarma aracının yakında teslim edileceğini açıkladı. Bu teslimat, Ağustos 2022’den bu yana halihazırda tedarik edilen 15 Bergepanzer 2 ARV’ye ilave olacak.

Zırhlı Kurtarma Aracı (ARV) olarak da bilinen Bergepanzer 2, savaş alanı senaryolarında temel destek sağlamak üzere tasarlanmış özel bir zırhlı kurtarma aracı. Birincil amacı, hasarlı zırhlı araçların onarılması, kurtarılması ve bakımının yapılması gibi karmaşık görevler olan Bergepanzer’in rolü, ana muharebe tanklarının ve diğer zırhlı varlıkların hareket kabiliyetini ve operasyonel verimliliğini hızlı bir şekilde geri kazandırmak.

Bergepanzer’in tasarımının merkezinde, ana muharebe tanklarından Leopard 1 AMT’den (Ana Muharebe Tankı) türetilen, ancak yeni bir gövde ile donatılmış, savaşta test edilmiş bir şasinin kullanılması yer almakta. Bu stratejik temel, Bergepanzer’in bu şasilerin hareket kabiliyeti, güç ve dayanıklılık gibi kanıtlanmış özelliklerinden yararlanmasını sağlayarak zorlu ve düşmanca ortamlarda karmaşık kurtarma operasyonlarını yürütmek için bir platform ortaya çıkartıyor.

39.800 kg ağırlığında olan Bergepanzer 2 dört kişilik bir mürettebat kapasitesine sahip. Hasarlı araçların kurtarılması, engelli araçların çekilmesi, araç parçalarının değiştirilmesi ve 20 ton ağırlığa kadar komple araçların kaldırılması için kullanılan platform ayrıca yedek bir Leopard MBT güç paketi taşıyabilir, dozerleme operasyonları gerçekleştirebilir ve diğer araçlara yakıt ikmali yapabilir. Bergepanzer 2, çok yönlülüğü sayesinde muharebe sahası operasyonlarında destek aracı olarak da hizmet verebilme kapasitesine sahip ayrıca çeşitli operasyonel senaryolarda zırhlı kuvvetlerin hareket kabiliyetini ve verimliliğini korumak için kapsamlı bir işlevler yelpazesi sunmaktadır.

Bergepanzer 2, ana elemanları gövdenin ön tarafına monte edilmiş bir dozer bıçağı, gövdenin sağ tarafında hidrolik olarak çalışan ve öne doğru döndürülen bir vinç, 35 ton kapasiteli ve bir kılavuz makara ile 70 tona çıkarılabilen bir vinç, bir elektrikli anahtar ve bir kaynak sistemi.

Ukrayna’daki çatışmanın başlangıcından bu yana Almanya, ülkenin savunmasını güçlendirmek için bir dizi temel istihkam ve bakım yeteneği sağladı. Bu katkılar, etkin mayın temizliği için Mobil, Uzaktan Kumandalı ve Korumalı Mayın Temizleme Sistemleri, kritik geçişleri kolaylaştırmak için Köprü Döşeme Tankları BEAVER, mayın tarlası operasyonlarını geliştirmek için Mobil ve Korumalı Mayın Temizleme Sistemleri Ahlmann, kara mayınlarını tespit etme ve ortadan kaldırma konusunda uzmanlaşmış Mayın Temizleme Tankları WISENT 1 ile Ağır ve Orta Köprü Sistemlerini kapsıyor.

Leave feedback about this