Almanya Ukrayna’ya 2 Patriot PAC-3 Hava Savunma Füze Sistemi Daha Teslim Etti
Savunma Sanayii

Almanya Ukrayna’ya 2 Patriot PAC-3 Hava Savunma Füze Sistemi Daha Teslim Etti

Geçtiğimiz hafta Alman hükümeti Ukrayna’ya sağlanan askeri teçhizat listesini detaylandıran güncellenmiş bir belge yayınladı. Bu yayın, Nisan 2023’te teslim edilen sisteme ek olarak iki Alman Patriot PAC-3 hava savunma füze sisteminin ilgili füzelerle birlikte Ukrayna’ya başarıyla teslim edildiğini teyit etmektedir.

Bu girişim, Almanya’nın Ukrayna’ya Patriot PAC-3 füze bataryaları tedarik etme taahhüdünde bulunduğu 5 Ocak 2023 tarihli duyuruyu takip ediyor. Çatışmanın patlak vermesinden bu yana Alman hükümeti, önemli ölçüde insani yardım ve silah tedariki de dahil olmak üzere çeşitli tedbirlerle Ukrayna’ya desteğini gösterdi. Almanya 14.2 milyar avronun üzerinde ikili yardım tahsis etmiş, kış yardım programlarını desteklemiş, savaş suçlarının soruşturulmasına ve insani mayın temizleme operasyonlarına katkıda bulundu. Almanya ayrıca kendi Bundeswehr envanterinden askeri teçhizat sağlayarak ve hükümet bütçesinden finanse edilen savunma sanayi varlıklarını teslim ederek Ukrayna’ya olan desteğini gösterdi.

Alman Silahlı Kuvvetleri bugüne kadar toplam 30 adet Patriot PAC-3 hava savunma füze sistemine sahip olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri tarafından geliştirilen Patriot PAC-3 M902 hava savunma füze sistemi, balistik füzeleri, seyir füzelerini ve düşman uçaklarını engellemek ve bunlara karşı koymak için tasarlandı. Önleme stratejisi terminal aşamaya odaklanmakta ve tehdidi hedeflenen etki noktasının yakınında imha etmeyi amaçlamakta. Orta safhadaki tehditleri hedef alan önceki Patriot versiyonlarının aksine, PAC-3 füzesi yaklaşık 20 km (12.4 mil) menzile sahip ve Mach 5’e kadar hızlara ulaşabilir. Vur-öldür önleme mekanizması doğrudan çarpışma yoluyla hedefi yok eder.

Almanya’nın Ukrayna’ya yaptığı askeri yardım, zırhlı araçlar, hava savunma sistemleri, hassas toplar, mühendislik kabiliyetleri, koruyucu teçhizat, lojistik kaynaklar ve savaşa hazırlık bileşenleri de dahil olmak üzere geniş bir ekipman yelpazesini kapsıyor. Bu yardım aynı zamanda arazi araçları, keşif dronları, anti-drone tespit sistemleri, muhabere sistemleri ve çeşitli tıbbi ve hayatta kalma malzemelerini de içermekte. Bu yardımlar Almanya’nın Ukrayna’yı güvenlik ve savunma çabalarında destekleme konusundaki kararlılığının altını çizmektedir.

Leave feedback about this