Alman Denizaltılarına İtalyan Desteği
Savunma Sanayii

Alman Denizaltılarına İtalyan Desteği

İtalya ve Almanya arasında U-212A sınıfı denizaltılara ilişkin hükümet ve sanayi iş birliği programının bir parçası olarak Fincantieri, Savunma Genel Sekreterliği / Ulusal Silahlanma Direktörlüğü Deniz Silahları Müdürlüğü ile Alman Donanması denizaltılarına isteğe bağlı hizmet verilmesi için bir sözleşme imzalandı.

Beş yıllık bir süre için imzalanmış anlaşmaya göre Fincantieri’nin İtalyan Donanması gemilerinde uyguladığı isteğe bağlı hizmet modeli yani birimlerin en yüksek performansı göstermesini sağlamak için çağrı üzerine müdahale modelini taklit edecek.

Fincantieri Ceo’su Pierroberto Folgiero, bu anlaşmanın ‘’Grubun sualtı sektöründe Akdeniz’de stratejik bir Savunma merkezi olarak rolünü güçlendirmesine katkıda bulunacağını’’ belirtti.

U212 Denizaltısı, Alman ve İtalyan Savunma Bakanlıkları arasında ortak bir Alman-İtalyan Denizaltı Programı için yapılan anlaşmanın sonucunda inşa edilen bir sınıftır. 1996 yılında ortaya çıkan ve esasen İtalyan deniz kuvvetlerinin 2006 yılına kadar modern operasyonel gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmış olan model İtalyan ve Alman donanmalarının operasyonel gereksinimleri ve uygulama için plan çerçevesinin büyük oranda paralellik göstermesi sebebi ile her ülke tarafından ortak üretildi.

Alman donanmasında şu anda 6 adet U-212A sınıfı denizaltı hizmette iken İtalyan donanmasında 2 adet sistem kullanımda olup 2 sistemin ise kabul aşamaları devam etmektedir.

Özellikle Baltık denizinde su üstü ve sualtından gelebilecek tehditlere karşı yeni sistem ve modernizasyon projeleri içerisinde olan Alman donanmasının yakın gelecekte buna benzer projeleri hayata geçirmek amacı ile çeşitli firmalar ile partnerlik kurması beklenmektedir.

Leave feedback about this