Alina İsminin Anlamı Nedir? Alina İsmi Kur’an’da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?
Kültür Sanat

Alina İsminin Anlamı Nedir? Alina İsmi Kur’an’da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Alina İsminin Anlamı Nedir? Alina İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Alina İsminin Anlamı Nedir?

 Kökeni Yunanca olması ile beraber hem telaffuzu hem de anlamları kapsamında ilgi çeken isimlerden biri Alina adıdır. Bu yönüyle birden fazla anlama sahip olarak kız çocuklar için güzel bir isim şeklinde öne çıkar.

 – Soylu, güce ve asil

 – Aydınlık ve parlak

 – Dürüst ve Adil

 Yukarıda verildiği gibi bir çocuk için değerlendirilecek en güzel anlamlara sahip isimler içerisinde geliyor. Özellikle Yunanca kökenli olması üzerinden genelde tek başına kullanılan bir isimdir. Tabii uyumlu şekilde başka Türkçe isimler üzerinden de bir araya getirmek mümkün.

 Alina İsmi Kur’an’da Geçer mi?

 Kız çocuklar için öne çıkan bu güzel ismin Kur’an’da geçip geçmediği merak edilen konular içerisinde bulunuyor. Yunanca kökenli bir isim olarak ifade edilebilecek Alina adı, Kur’an’da yer almaz. Genelde bir ismin Kur’an-ı Kerim’de geçmesi için Arapça kökenli olması gerekir. Fakat özellikle Avrupa kökenli isimler Arapçada çıkmaz. Bu sebepten dolayı kız çocukları adına değerlendirilen Alina adı, Kur’an-ı Kerim’de bulunmayan isimler içerisinde öne çıkıyor.

 Alina İsminin TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

 Türk Dil Kurumu açısından bakıldığı zaman Alina ismi yerleşik olarak pek çok farklı anlam sunmaktadır. Bu doğrultuda soylu, yüce, asil bir gülü parlak ve aydınlık gibi anlamlara sahiptir. Aynı zamanda dürüst ve Adil anlamları kapsamında öne çıktığını ifade etmek gerekir. Özellikle böylesi güzel ve yüce anlamları kapsamında ilgi çeken bir isimdir. Tabii bununla beraber harika bir telaffuz ve okunuş sergilediği içinde kız çocukları adına ön plana çıkar.

 Alina İsminin Kullanımı

 Bu güzel isim Yunanca kökenli olması üzerinden genelde tek başına kullanılır. Kız çocukları için değerlendirilen bir isim olarak öne çıkar. Okunuşu ve anlamları kapsamında son dönemlerde Türkçede oldukça fazla ilgi çekmektedir. Bu güzel ismi minik yavruları için değerlendirmek isteyen anne ve babalar, Türkiye’de yerleşik olarak bulunan bu adı kullanabilir. Genelde tek başına kullanıldığını ifade etmek gerekir.

Leave feedback about this