ABD polisi uyardı: iPhone’lardaki bu özelliği hemen kapatın!
Teknoloji

ABD polisi uyardı: iPhone’lardaki bu özelliği hemen kapatın!

Apple NameDrop özelliğiyle birlikte iletişim bilgilerinin paylaşımını kolaylaştırdı. Ancak bu durum, bazı gizlilik sorunlarının ortaya çıkmasına neden oldu.

ABD polisi uyardı: iPhone'lardaki bu özelliği hemen kapatın!

ensonhaber.com

ABD merkezli teknoloji devi Apple, geçtiğimiz aylarda tanıttığı iPhone 15 modelleri ile birlikte iOS 17 güncellemesini de kullanıma sunmuştu.

ABD’de polis, Apple’ın son güncellemesi iOS 17 ile birlikte gelen yeni bir iPhone özelliği konusunda gizlilik uyarılarında bulundu.

iOS 17 ile birlikte gelen NameDrop isimli bu özellik sayesinde, kullanıcılar bir iPhone’u farklı bir iPhone’a yaklaştırarak iletişim bilgilerini paylaşabiliyor.

Gizlilik endişesi var

Kolluk kuvvetlerinden gelen uyarıda, polis departmanları iOS 17 ile gelen NameDrop özelliğinden kaynaklanan olası bir “gizlilik” endişesiyle kullanıcıları uyardı.

Güvenlik güçlerine göre birçok kullanıcı, telefonların ayarlarını kontrol etmediğinden iletişim bilgilerini istemeden başkalarıyla paylaşabilir.

Bu nedenle uzmanlar, insanların özelliği varsayılan olarak kapatmaları ve aynı şeyi çocukları için de yapmaları gerektiği konusunda uyarıyor.

iPhone’larda Namedrop özelliği nasıl kapatılır

Eğer gizlilik endişesi yaşamak istemiyorsanız, Namedrop özelliğini kapatabilirsiniz.

Bunun için Ayarlar uygulamasını açın.

Genel seçeneğine dokunun.

AirDrop seçeneğine gelin.

Aygıtları Bir Araya Getirerek”

Bu ekrandan Alma Kapalı seçeneğini işaretledikten sonra, “Aygıtları Bir Araya Getirerek” seçeneğini kapalı konuma getirin.

Leave feedback about this