ABD Ordusu Yılda 1 Milyon Top Mermisi Hedefliyor
Savunma Sanayii

ABD Ordusu Yılda 1 Milyon Top Mermisi Hedefliyor

Ordu, 2025 mali yılından itibaren yılda 1 milyon top mermisi üretmeyi hedefliyor. Yeni üretim teknikleri ABD’nin kritik mühimmat ihtiyacının üretimini artırmasına yardımcı oluyor.

Satın almadan sorumlu ordu sekreter yardımcısı Doug Bush pazartesi günü yaptığı açıklamada, yeni üretim tekniklerinin orduyu 2025 mali yılından itibaren ayda 85.000 155mm top mermisi üretme hedefine doğru ilerlettiğini söyledi. Bu hamle, Ukrayna’nın karşı saldırısının hızını korumasına ve tükenen ABD stoklarını yenilemesine yardımcı olmayı ve hatta Ukrayna savaşının büyük ölçekli çatışmalarda mühimmatın önemini vurgulamasının ardından diğer ülkelerin kendi tedariklerini oluşturmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor. Doug Bush gazetecilere “Ukrayna’yı desteklemek, kendimizi yenilemek ve diğer ülkeleri, müttefikleri desteklemek arasında bu kapasiteyi kullanmayı bekliyoruz. Bunu yapmamızın genel nedeni de bu, Ayda 80,000’in hesabını siz yapın. Yani, bu yılda bir milyon eder” dedi.

ABD, Ukrayna’ya 155 mm’lik mermi tedarik etmek için çalışan tek ülke değil. Ancak Ukrayna, ülkenin doğusunda ağır tahkimatlı savunma hatlarının arkasına sığınmış çok daha büyük bir güçle savaşırken, topçu birlikleri bu mühimmatı yenisinden daha hızlı tüketiyor. Savunma Bakanı Lloyd Austin temmuz ayında yaptığı açıklamada, Ukraynalı topçuların obüslerindeki atış tüplerini de daha önce hiç görülmemiş bir hızda yıprattığını, bunun da ABD’yi “köprüleme kabiliyeti” olarak misket bombaları göndermeye zorladığını söyledi. Top mermileri çatışma için geliştirilen ya da çatışmada kullanılan pek çok silahtan daha az karmaşık, ancak ABD ve diğer müttefikler üretim kapasitesini arttırmakta zorlanıyor. Bush, zorlukların mühimmatın metal bileşenlerini yapmak için yeni hatlar oluşturmakla başladığını söyledi.  “Daha sonra, yük birleştirme paketi kapasitesi olarak adlandırılan, mermileri patlayıcılarla doldurarak artık işlevsel silahlar haline gelmelerini sağlayan ek yatırımlar da yapmanız gerekiyor. Bu kapasite artırımı da en az iki yerde devam ediyor. Son parça ise merminin arkasına yerleştirilen patlayıcılar için denizaşırı ya da yurtiçinde ek üretim yapılmasıdır. Topun ateşlenmesini sağlayan itici gaz için. Bunlar, üçlü baz itici gaz olarak adlandırılan bu itici gaz malzemelerine giren patlayıcıların ek üretimini gerektirir. Dolayısıyla tüm bunların bir araya gelmesi gerekiyor… Sanırım kaynakları alıyoruz, sözleşme yapıyoruz ve her gün endüstri ortaklarımızla gerçekten yakın bir şekilde çalışarak engelleri aşmalarına yardımcı oluyoruz” dedi.

Bush, yeni bilgisayar destekli üretim tekniklerinin yeni kovanların üretiminde karmaşıklığı ve zamanı azaltmaya yardımcı olduğunu söyledi. Örneğin, geçmişte kovan üretimi için işçilerin metali ısıtması ve ardından uygun şekle getirmek için üzerine vurması gerekiyordu. Yeni teknikler, daha az enerji ve ısıyla daha hızlı kovan üretmek için döner makineler kullanıyor. Bush “Bu tür şeyler daha hassas bilgisayar kontrollü ekipmanlar sayesinde mümkün oldu. Yani bu, top mermisi üretimine hassasiyet ve tutarlılık katmak için gelen gelişmiş üretimdir” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri ayrıca Ukrayna savaş alanlarında kendini kanıtlamış olan daha sofistike mühimmatların üretimini de arttıracak. Bunlar arasında, Ordu’nun bir ay önce geliştirdiği ve Alçak İrtifa Takip ve Vuruş Mühimmatı anlamına gelen LASSO da yer alıyor. “UAS tarafında, bazı durumlarda, evet, Ukrayna’ya gönderdiklerimizin de gelecek planlarımıza uyacağını düşünüyorum. Bu nedenle yeni bir program başlatıyoruz ya da piyade birliklerine öncelikle başıboş saldırı mühimmatı sağlayacağız” dedi.

Bush’un konuşmasında özellikle itki sistemlerine atıfta bulunması ilk bakışta dikkat çekmeyen önemli bir ayrıntı, ancak barut ve benzeri itki sistemlerine alternatif olabilecek bir malzeme özellikle topçu birimlerinin bakım, onarım ve performans değerlerinde ciddi bir yükseliş trendi yakalanmasını sağlayabilir. Gelecek yıllarda yeni tip itki sistemlerine yönelik ilgi yoğunlaşabilir.

Leave feedback about this