AB, askeri harcamalarda rekor kırdı 
Savunma Sanayii

AB, askeri harcamalarda rekor kırdı 

Avrupa Birliği’nin askeri harcamaları son yılların en yüksek seviyesini gördü. AB Savunma Ajansı rakamlarına göre tutar 260 milyar doları geçti.

Rusya-Ukrayna savaşı, kaçak göçmenlere karşı alınan önlemler ve olası askeri müdahalelere karşı AB son yıllarda yaptığı savunma harcamalarında rekor kırdı. 

Avrupa Birliği Savunma Ajansı tarafından verilen bilgilere göre, AB’nin askeri harcamaları 260 milyar dolar düzeyine ulaştı.

Oldukça genişleyen tutarda, 27 AB üyesi ülkenin savunma harcamalarında 2021 yılına göre 2023 yılında yüzde 6 artışa gittiği görülüyor. Üye ülkelerden 6’sının savunma harcamalarının ise yüzde 10 üzerine çıktığı verilere yansıyor. Ayrıca NATO’nun kapısını çalan İsveç ise savunma harcmalarını yüzde 30 üzerine çıkarak kesenin ağzını savunma bütçesi için oldukça üst düzeyde tuttu. 

AB Dış Politika Şefi Josep Borrell yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

 “Silahlı kuvvetlerimiz çok daha zorlu bir döneme hazır olmalı. Hala önemli kabiliyet eksiklikleri ile karşı karşıyayız ve diğer küresel oyuncuların gerisinde kalmaya devam ediyoruz.”

Diğer taraftan AB ülkeleri Rusya-Ukrayna savaşı patlak verdiğinden beri, Ukrayna’ya karşı milyarlarca Euro değerini bulan silah ve mühimmat yardımları yapıyordu.

Leave feedback about this